Hayır ve Ötesi’nden referandum raporu: Ölen yurttaşa oy kullandırıldı

Hayır ve Ötesi tarafından açıklanan 16 Nisan referandumuna ilişkin rapor, bir skandalı ortaya çıkardı. Raporda, Urfa’da 31 Mart 2017 günü hayatını kaybeden E.E. isimli bir yurttaşa, Eyyübiye ilçesinde bulunan 2179 no’lu sandıkta oy kullandırıldığı tespitine yer verildi.

Hayır ve Ötesi’nin basın toplasından satır başları şöyle:
16 Nisan akşamı yaşananlar sonrası, işimizin bitmediğini ve hatta yeni başladığını anladık. Seçimde birçok anormallik var. 2010’da Gülen “İnsanları mezardan kaldırıp Evet verdirin” demişti. Biz bu referandumda ölü birine oy kullandırıldığını tespit ettik. Bazı sandıklarda kayıtlı seçmen sayısından fazla kişiye oy kullandırıldığını tespit ettik. Urfa Eyyübiye’de 31 Mart günü hayatını kaybeden E.E. isimli yurttaş adına 16 Nisan’da oy kullanıldı.

Bazı sandıklarda 7 Haziran ve 1 Kasım’da 180’i aşan muhalefet oyları, 16 Nisan’da sandıklardan kayboldu. YSK ‘mühürsüz oy geçersizdir’ kuralını çiğnemiştir. “Bundan önce de oldu” denilen örnekler münferit düzeydedir. Bu kez 3-5 oy mühürsüz değil. Milyonlarca oy mühürsüzdür. Bu her türlü usülsüzlüğe zemin hazırlamaktadır.
Bazı yerlerde oy kullanmaya gitmeyen yurttaşlar yerine, ‘yedek oy’ pusulası devreye girdi. Muş’tan ve Urfa’dan telefonlar yağdı. İnsanlar oylar sayılırken sandık bölgesinden çıkarıldıklarını söyledi.
16 Nisan 2017 tarihli Anayasa Değişikliği Referandumu’nun iptali, hukuki açıdan kaçınılmaz bir zorunluluktur. ‘Usül esastan önce gelir’ kuralı, mühürsüz oyların kullanılmasıyla yerle bir edilmiştir. Bu hukuk cinayetidir.

Yorum Yazın