HDP Seçim Komisyonu: İtirazlar gerekçesiz reddedildi

HDP Seçim İşleri Komisyonu seçim listeleri ile ilgili rapor hazırladı. Raporda sunulan itirazlar gerekçesiz reddedildi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Seçim İşleri Komisyonu, 31 Mart Yerel Seçimler öncesi şaibeli seçmen kayıtlarına ve alınan yeni karara dair ara rapor hazırlandı. Rapor, AGİT, İnsan Hakları Derneği (İHD), Barolar ve uluslararası kuruluşlara da gönderdi. HDP, 4-17 Ocak tarihlerinde muhtarlıklara asılan seçmen kayıtları ile 23-24 Ocak 2019 tarihleri arasında ise sandık bölgesi askı listelerinde yapılan değişiklikler ile ilgili düzeltmeleri içeren seçmen listelerinde ortaya çıkan hukuksuzlukları ve yaptıkları itirazları da raporda yer verdi.
Raporda, yapılan incelemede partilerinin oy farkıyla önde olduğu birçok il ve ilçe merkezinde seçmen sayılarında oy fark sayılarıyla paralellik gözlendiği ve sistematik bir oy kaydırma işleminin yapıldığı tespit edildi.
Oy kaydırma işleminde başka illerden güvenlik güçlerinin il, ilçe merkezlerine yığılmasının yapıldığı ya da köy karakollarında görev yapan güvenlik güçlerinin yine kent merkezlerine oy kaydırma işlemlerinin yapıldığı ortaya çıktı. Bunun üzerine ise itiraz başvurusu yapıldı. İtiraz edilen adreslerin Emniyet Müdürlüğü lojmanları, MİT bölge müdürlüğü lojmanları, emniyete bağlı pansiyonlar, oteller, orduevi ve kurum lojmanları olduğu ve itirazların gerekçesiz reddedildiği de rapora yansıtıldı.

14 bin oy kaydırıldı

Raporda, özellikle güvenlik güçlerinin oy kullanma haklarının 142 belgesi düzenlemesine bağlı olmasına rağmen seçim için görevlendirilen güvenlik güçlerinin de bu uygulama ile oy kullanmasının sağlandığı ifade edildi. HDP, 184 adreste 31 Mart seçimleri için kaydedilmiş 19 bin 700 seçmen görüldüğünü ve bu adreslerde 24 Haziran seçimlerinde sadece 5 bin 406 seçmen kaydı olduğu bilgisinin de yer verildiği raporda, “14 bin 294 seçmen kaydının 31 Mart yerel seçimlerinde oy dağılımını etkilemek amacıyla yapıldığı tespit edilmiştir” denildi.

Tüm yapılan bilgi verilerinde 14 bin 294 seçmen kaydının güvenlik güçlerinden oluştuğu anlaşılırken, raporda ilçe seçim kurullarına yapılan itiraz ardından Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı gibi birimlere yazılan müzekkerelere verilen cevaplarda, “Toplu olarak seçmen kaydı yapılan bu kolluk güçlerinin 31 Mart yerel seçimlerinde ilçe merkezinde gerekli güvenlik önlemlerini almak amacıyla görevlendirdikleri” ifadesi yer aldığı belirtildi.

Raporda son olarak, YSK’ye 3 ilçe seçim kurulunun verdiği kararı kaldırtmasından ve İçişleri Bakanı Soylu’nun Mardin’de düzenlenen “Seçim Güvenliği Bölge Toplantısında”, riskli görülen 11-12 ilçede görevlendirildiği iddia edilen 6 bin 680 kolluk personeli hakkında, seçmen kayıtlarının akıbetinin sorgulanması amacıyla tekrar bir başvuru yapıldığı da hatırlatıldı.

Raporun sonunda, yapılan seçmen kaydırma işleminde HDP’nin yaptığı başvuruların yüzde 95’i reddedilirken, yüzde 5’i hakkında işlem yapıldığı vurgulandı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı