HDP’li Meral Danış: Hayır diyenlerin ittifak olasılıklarının değerlendirilmesini olumlu buluyorum

30 Ocak’tan beri tutuklu bulunduğu Silivri cezaevinden 22 Nisan tarihinde tahliye edilen HDP Adana milletvekili Meral Danış Beştaş, Demirtaş’ın ”İttifaklar olabilir” açıklamasını yorumlayarak, ”Kürt sorunu seksen milyonun sorunudur ve siyaset üstü bir meseledir. Biz siyaset yaparken şu parti ile oturalım anlaşalım diye bakmıyoruz” dedi.

7 Haziran seçimlerinde barajı geçerek AKP’nin tek başına iktidarına son vermesi nedeniyle hedef tahtasına oturtulan ve halen on vekili tutuklu bulunan HDP’nin, 3 aya yakın tutuklu kalan milletvekili Meral Danış Beştaş, CHP milletvekili Deniz Baykal’ın başkanlık tartışmalarında dile getirdiği ”Başkan yardımcılığına Ahmet Türk düşünülebilir” ve Selahattin Demirtaş’ın ”Demokratik çözümler adına ilkesel ittifaklara açık olacağız” açıklamalarını Gazete Hayır‘a değerlendirdi.

‘Bizi yargı değil siyaset erki tutukladı’

Eş başkanlarımız, vekillerimizin tutukluğunun hukuki hiçbir dayanağı yoktur. Bu süreç siyasi bir süreçtir. Bu nedenle benim, Besime hanımın ve Nihat beyin tahliyesi gelişmelerini tek başına bir iyileştirme olarak nitelendirmeyi doğru bulmuyorum. Bizler gerçekten hiçbir ‘suç’ olmadan; tamamen siyasi iktidar ve cumhurbaşkanlığının bizzat yönlendirmesiyle tutuklandık. Bizi yargı değil siyaset erki tutukladı. Anayasa mahkemesi kendi içtihadı doğrultusunda karar vermelidir. Mustafa Balbay kararı ile Demirtaş, Yüksekdağ ve diğer vekillerimizin tutukluluğu aynı kararı gerektiren durumlardır. Benim hukuki olarak öngörümdür bu. Vekillik ve tutukluluk asla bağdaşmaz. Halkın seçtiği temsilciler olarak sadece biz mağdur edilmiyoruz; halk da temsil edilemiyor.

‘Hayır diyenlerin ittifak olasılıklarının değerlendirilmesini olumlu buluyorum’

Hayır oranı yeni bir tartışma başlattı. Hayır’ın yüzde 50’nin çok üzerinde olduğunu düşünüyorum. Büyük bir manipülasyonla her türlü hile ile ‘evet’ çıktı sandıktan. Ben bunun meşru olmadığı görüşünü korumamız gerektiğine inanıyorum. Hayır diyenlerin ittifak olasılıklarının değerlendirilmesini olumlu buluyorum. Türkiye için demokratik siyasetten başka bir yolumuz olduğunu düşünmüyorum. Bunun yolu da demokratik ittifakların yaratılabilmesinden geçer. Bunun için de bazı ezberlerin bozulması gerekiyor. Bizim de ilkelerimiz var. Bu ilkelerden bir anda vazgeçecek durumda değiliz. Eş başkanımızın yaptığı açıklamaya katılıyorum.

‘Biz siyaset yaparken şu parti ile oturalım anlaşalım diye bakmıyoruz’

Kürt meselesinin demokratik zeminde, diyalog ve müzakere ile barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerekiğine inanan bir partiyiz. Bugüne kadar yüz binlerce can toprağa düştü. Daha dün 2 tane çocuk panzerle yataklarında öldürüldüler. Bu tabloda ölüm ve şiddet ile çözülemeyeceğini bin defa deneyimledi bu topraklar. Bu nedenle iktidar kim olursa olsun bu meselenin çözümünden kaçınamaz. Kürt sorunu seksen milyonun sorunudur ve siyaset üstü bir meseledir. Biz siyaset yaparken şu parti ile oturalım anlaşalım diye bakmıyoruz. Biz Türkiye’nin faydasına olan önermelerde bulunuyoruz. Biz parti olarak Türkiye halkları ve Kürt halkı aleyhine bir pozisyona sahip olamayız. Biz bu ezberleri reddettiğimiz için de bedel ödüyoruz. Eninde sonunda çözüm olacak.

Yorum Yazın