Hopa Belediyesi önünde basın açıklaması: Su zamlarını geri çekin

Hopa Belediyesi’nin evlerde yüzde 25, ticarethanelerde yüzde 70’e varan su zammına karşı yurttaşlar belediye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Hopa Belediyesi meclis toplantısında, belediyenin yatırım yapamadığı, belediye çalışanlarının ücretlerinin ödenmesinde güçlük çekildiği, belediyenin 19 trilyonluk borçla devralındığı gibi nedenler göstererek su zammı yapmıştı. Evlere yüzde 25, ticarethanelere yüzde 70 düzeyinde uygulanan bu zam Meclis üyelerinin ciddi bir çoğunluğunun onayından geçmişti.

Hopa Belediyesi daha önceki açıklamalarında Hopa’nın yüzde 70’inin kaçak su kullandığını, bu kaçak kullanımın büyük bir kısmının da ticari geliri yüksek olan işletmelere ait olduğunu ifade etmişti.

Hopalılar yapılan zamma “Soruyoruz, AKP döneminde paralarına para katan yüksek gelirli işletmelerin su faturalarını halktan çıkarmak doğru mudur? 5 yıl boyunca sizin meclis üyeleriniz ne iş yaptı? Bunlara niye göz yumdu? Suya yapılan bu zam Hopa Belediyesi’nin ekonomik sorunlarını çözmez.” diyerek tepki gösterdi.