Hukuk Öğrencileri Meclisinin standına saldırı girişimi

Geçtiğimiz günlerde hukuk öğrencileri tarafından kurulan Hukuk Öğrencileri Meclisi’nin Üsküdar’daki standına ‘Evet’ çalışması yapanlar saldırmaya çalıştı.

Üsküdar’da ”Bana Anayasayı Sor!” çalışmasına devam eden Hukuk Öğrencileri Meclisi’ne yan tarafta bulunan ‘Evet’ çadırından bir grup önce bağırarak, slogan atarak sonra iterek fiziki saldırıda bulundu.

Saldırı sırasında olay yerinde bulunan Hukuk Öğrencileri Meclisi üyesi Rojhat Tunç olayı şu şekilde anlattı:

“Halkı bilgilendirme amaçlı anayasa değişikliği maddelerini anlatan ve onların sorunlarını cevaplayan hukuk fakültesi öğrencileriyiz. Bugün de çalışmalarımıza Üsküdar’da devam ediyorduk.”

“İki amca geldi anayasa değişikliğiyle ilgili sorularını sordu, biz de anlatmaya başladık.  Bu sırada ‘evet’ çadırından elinde ‘evet’ gazetesi olan bir kişi bizi dinlemeye başladı. Zaman içerisinde bu kişinin yanına ‘evet’ çadırından başkaları da geldi. Bu ekip çok geçmeden 25-30 kişi oldular.”

Recep Tayyip Erdoğan sloganları eşliğinden saldırı
‘Erdoğan bu ülkede her şeyi yapabiliyor zaten’ diyerek bağırmaya başladılar. Bağırarak ortamı germeye çalıştılar sonra ‘Recep Tayyip Erdoğan’ sloganları atmaya başladılar. Bir ara birkaç kişi üstümüze yürüdü, iterek müdahale etmeye çalıştılar. Etraftaki yurttaşların araya girmesi ve tepki göstermesiyle grup uzaklaştı.

Rojhat Tunç saldırıların, halka anayasayı objektif olarak anlatmaktan korkanlar tarafından gerçekleştiğini belirtti.

Hukuk Öğrenciler Meclisi Nedir?

İstanbul’da Hukuk öğrencileri tarafından kurulan Hukuk Öğrencileri Meclisi referandumda ”Bana Anayasayı Sor!” çalışması yapıyorlar. Bilgi kirliliğinin önüne geçilir ve anayasa değişikliği teklifinin maddeleri karşılaştırmalı ve objektif bir şekilde anlatan, bilgi kirliliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan öğrenciler sokakta açtıkları stantlarla ve kahve kahve gezerek çalışmalarını yapıyorlar.

Yorum Yazın