İş cinayetinde 3 ölü 4 yaralı: Sanıklara 11 yıl hapis, 4 beraat

Zeytinburnu’nda 2014 yılında bir ambalaj atölyesinde meydana gelen patlama sonucunda 3 kişi ölmüş, 4 kişi yaralanmıştı. 5 senedir devam eden dava karara bağlandı. Mahkeme heyeti, ” Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olma” suçundan tutuksuz yargılanan 7 sanıktan 3’üne ceza verdi. 4 sanık ise yeterli delil bulunmadığı gerekçesi ile serbest bırakıldı.

Bakırköy 7. Ağır Ceza Makhemesinde görülen duruşmada firmanın esas sahibi Faruk Kondova’ya 5 yıl, iş yerini işleten Bülent Kalaycı’ya 2 yıl 6 ay ve iş yerine ambalaj satımı yapan firmanın yetkilisi İbrahim Kuranoğlu’na 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Binanın kullanım hakkı sahibi Melahat Akıllı ve zabıta müdürleri Hüseyin Şakar, Muhlis Bakırtaş ve İbrahim Çoban hakkında ise “Taksirle ölüme neden olmak” suçunu işlediklerine dair yeterli delil olmadığı gerekçesi beraat kararı verildi.

Ne ruhsat vardı ne güvenlik

3 kişinin öldüğü ve 4 kişinin yaralanadığı patlamanın yaşandığı iş  yerinin ruhsatsız olduğu aynı zamanda ruhsat başvurusu da bulunmadığı gibi, belediyenin ruhsatsız iş yerinde herhangi bir denetleme yapmadı. İş Teftiş Kurulu Müfettiş raporuna göre de, alandaki uygunsuzluklar nedeniyle yer depolamaya uygun olmadığı, işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından da yeterli şartları taşımıyordu. Yargılanan zabıta müdürleri Hüseyin Şakar, Muhsin Bakırtaş ve İbrahim Çoban’da ruhsatsız işyerinin tespit edilmemesi ve işyerinin denetlenmemesi sebebi ile 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Belediye de, iş yeri sahibi de, mülk sahibi de kusurluydu

Dava sürecinde hazırlanan bilirkişi raporunda asli sorumlu olduğu ileri sürülen Faruk Kondova için şunlar söylenmişti: “Depoda bulundurulan maddeler yönünden risk değerlendirmesi yapılmasını ve olası risklerle, alınacak tedbirlerin belirlenmesini, depoya uygun ve yeterli havalandırma tesisatının yapılmasını, depo ortamında olası gaz birikmelerini önleyecek tedbirlerin alınmasını, malzemelerin güvenlikli bir biçimde ve Malzeme Güvenlik Bilgi Formalarında belirtilen şartlara uygun olarak depolanmasını, elektrik tesisatının exproof hale getirilmesini, iş yerinin işe uygun ruhsatlandırılmasını sağlaması gerekirdi.” Kondova dava sonucunda sadece 5 sene ceza aldı. İş yeri denetiminin yapılmamasından ötürü tali sorumlu olduğu iddia edilen ancak hakkında dava açılmayan ve ismi bilinmeyen Zeytinburnu Belediyesi Başkanlığı Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü yetkilisinin de, iş yerinin ruhsatsız bir şekilde çalıştırılmasına izin vermemesi, denetim ve gözetim yapılmasını sağlaması gerektiği anlatılarak, “Zeytinburnu Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü yetkilisi, kuruluş, görev ve çalışma yönetmeliğine riayet etmediğinden, bu olayın meydana gelmesinde tali derecede kusurludur.” denmişti.

Ölen işçilerde kusur bulunmadı, işverene ödül gibi ceza verildi!

Olayda yaşamını yitiren işçiler Kader Kılıç ve Uğur Çokgülenler ile iş yerine malzeme almaya gelen Eda Can’ın, alabilecekleri bir tedbir ve aykırı davranışları olmadığından bu olayın meydana gelmesinde kusurları bulunmadığı da hazırlanan raporda yer almıştı.