İşçilerden sendikalara çağrı: Kıdem tazminatını gündeminize alın

İstanbul’un önemli sanayi havzalarından Tuzla’da işçiler, hükümetin kıdem tazminatını fona devrederek yok etme girişimine karşı yapılan toplantıda bir araya geldi. Toplantıda iş yerlerinde komiteler oluşturma ve sendikaları zorlama kararları alındı.

Farklı iş kollarından işçilerin katıldığı toplantıda mücadelenin ilerletilmesi ve fon gerçeğinin herkese anlatılması için bu tür toplantıların devam ettirilmesi, yaygın bir şekilde bildiriler dağıtılması ve yürüyüş düzenlenmesi kararı alındı. Mücadelelerini daha etkili yürütmek için komite kurma kararı alan işçiler, sendikaların sessizliğine tepki gösterdi.

Emek Partisinin çağrısıyla yapılan toplantıya metal, deri, depo ve tersanelerde çalışan işçiler katıldı. Hükümetin hazırladığı tasarının neyi hedeflediği, “Herkes kıdem tazminatı alacak” sözünün gerçeği yansıtıp yansıtmadığı konuşulan toplantıda, tazminat hakkının gasbına karşı nasıl bir mücadele hattı izleneceği tartışıldı.

Toplantıda kıdem tazminatının gaspını işçinin müdahalesinin engelleyeceğinin altı çizilirken işçiler, sendikalarının bu konuda onları aydınlatmadığını ve sadece toplu sözleşmeye odaklandıklarını dile getirerek, “işyerlerinde bu konu gündeme dahi getirilmiyor. Bu durum kabul edilemez. Biz işçiler bugünden sonra bu hak gasbını kendi işyerlerimizde anlatacağız ve işçilerin birliğini sağlayarak mücadeleyi büyüteceğiz” dedi.

Petrol-İş Sendikasının örgütlü olduğu Mutlu Akü’den bir işçi ise sendikalarının tek gündeminin işyerinde süren toplusözleşme olduğunu, kıdem tazminatının hiç gündeme gelmediğini dile getirdi. “Tazminat hakkını sendikalara bırakmadan, yukarıdan talimat beklemeden biz işçiler mücadeleyi yürütmek için adım atmalıyız” diyen işçi, bunun için az çok demeden işyerlerinden başlayarak, benzer bilgilendirme toplantılarıyla çalışmaya başlamak gerektiğini söyledi.

Tersane işçisi ise, işçilerin çoğunun yevmiyeci çalıştığı için kıdem tazminatına “Zaten alamadığımız bir hak” diye baktığını anlattı. Patronların da bu algıyı fırsat bilerek tazminat vermediğini dile getiren işçi, “Bugün bir kez daha öğrendik ki bu hakkımız var ve bunun kaldırılmaması için mücadele etmeliyiz” dedi.

Toplantıya katılan DERİTEKS üyesi bir deri işçisi, tazminat konusunun sendikanın temsilciler kurulunda gündeme geldiğini belirterek “Türk-İş kırmızı çizgimiz demesine rağmen bir adım atmıyor. Bunu eleştiren birkaç sendika da yalnız kalıyor” dedi. Durumun böyle sürmesi halinde hak gasbının kaçınılmaz olduğunu anlatan işçi, şöyle devam etti: “Biz işçiler aşağıda birliğimizi oluşturup mücadele ettiğimiz zaman sendikalar da işin başına mutlaka geçer. Sendikalar sessiz kalmamalı. Sınıfa yönelik bu saldırılara ses çıkarmayanlar yarın tarih karşısında sorumlu olacaklar.

Toplantı sonunda alınan kararlar; toplantıya katılan işçiler kendi işyerlerinde toplantılar yaparak kıdem tazminatı fonu gerçeğini anlatacak, herkes örgütlü olduğu sendika şubesinin gündemine bu konuyu taşıyacak, sendikalara mücadele çağrısı yapılacak, fonu anlatan bir bildiri basılıp dağıtılacak ve ozalitler hazırlanacak, akademisyenlerin ve sendikacıların katılacağı büyük bir toplantı ve ardından yürüyüşler yapılacak.

Toplantı kararları ile işçiler kıdem tazminatı gaspına karşı sendikaları mücadeleye çağırdı. Toplantı alınan kararlar ile son buldu.