İsrail Eski Başbakanı şartlı tahliye ile serbest bırakıldı

Dış Haberler Servisi / Ecem Polat

16 aydır yolsuzluktan Tel Aviv yakınlarındaki Ramle’de hapishanede olan İsrail Eski Başbakanı Ehud Olmert, 71 yaşında şartlı tahliye ile serbest bırakıldı. 

Olmert, 2006-2009 yılları arasında Başbakanlık yapmadan önce, Kudüs’ün belediye başkanıydı. Yolsuzluk suçlamaları yüzünden 2008 Eylül’ünde istifa etmek zorunda kalan Olmert, İsrail liderliği döneminde Filistin’le görüşmelerde büyük aşama kaydetmiş ancak bir sonuca ulaşılamamıştı. Belediye başkanlığı yaptığı süre içinde emlak müteahhitlerinden rüşvet aldığını kabul eden Olmert, 2014’te hapis cezası almıştı.

ABD’li iş adamlarından rüşvet almak dahil birçok yolsuzluk suçundan yargılanan Eski Başbakan, işlediği suçların hainlikle eş değer olduğu belirtilerek toplam 6 yıllık cezaya çarptırılmıştı ancak bu süre daha sonra 18 aya indirilmiş ve en nihayetinde 27 aylık bir cezada karar kılınmıştı. Pazar günü şartlı tahliye kurulu, Olmert’in 27 aylık cezasını kısaltmaya karar verdi ve Olmert, hükümet korumalarınca eşlik edilerek hapishaneden çıktı. 

Politikaya geri dönmesi beklenmeyen Olmert’in işlediği suçlar, mahkeme tarafından “ahlaksızlık” içeren suçlar olarak belirlendi ve İsrail kanunlarına göre bu ifadeyle Olmert, tahliyesinden 7 yıl sonrasına kadar devlet içinde görev almaktan men edildi.