İstanbul Üniversitesi’nde gözaltına alınan öğrencilerden basın açıklaması

Dün İstanbul Üniversitesi’nde Beyazıt ve Halepçe Katliamları’nı anmak için düzenlenen basın açıklamasına polis saldırısı gerçekleşmiş, 33 öğrenci gözaltına alınmıştı. Gençlik örgütleri bugün, gözaltına alınan öğrencilerin yaşadıklarını anlattıkları bir basın açıklaması düzenledi. 

Bugün saat 14.00’te İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde gerçekleşen basın açıklamasında gözaltına alınan 2 öğrenci ve gözaltına alınan Yolculuk Gazetesi muhabiri Buse Söğütlü yaşadıklarına dair konuştu.

Gözaltına alınan öğrenciler maruz kaldıkları polis işkencesini anlattı, muhabir Buse Söğütlü ise eylem alanında haber yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Gençlik örgütlerinin okuduğu basın açıklaması şöyle:

16 Mart 1978’de Beyazıt’ta 7 arkadaşımızın NATO ve CIA destekli kontrgerilla çetelerince katledilişinin 41. Yılındayız. Fakültelerimizde ayak izleri olan arkadaşlarımızın anısı yaşatmak ve katledişlerinin hesabını sormak için her yıl olduğu gibi dün de Beyazıt Meydanı’ndaydık. Beyazıt Katliamı’nda yaşamını yitiren arkadaşlarımızı ve Halepçe’de itaat etmedikleri için katledilen Kürt halkını anmak istediğimiz için polis 33 arkadaşımızı işkence ile gözaltına aldı. Gözaltı sırasında ve gözaltı araçlarında devam eden darp ve cinsel tacizlerin yaratmak istediği yıldırma ve sindirme politikalarını özgürlük mücadelesinin haklı onuruyla dağıtacağımızı bir kez daha söylüyoruz.
Memleketin dört bir yanında meydana gelen toplumsal mücadeleleri devletin zor ve baskı aygıtları ile kontrol etmek isteyen AKP/Saray Rejimi ve onun kolluk kuvvetleri Beyazıt Meydanı’nda katliamcı zihniyetin yerinin olmadığı özgür bir dünyanın umudunu taşıyanlara saldırmıştır. Bu saldırının nedeni açıkça ortadadır: Devrimci öğrenci hareketinin merkezi olan Beyazıt Meydanı’nda katledilen arkadaşlarımızın mücadelesini yükselteceğimizi biliyorlar ve toplumsal mücadelelerin motoru olan üniversite hareketinden korkuyorlar. Bu mücadelenin önünü büyük bir iştahla kesmek isteyen AKP/Saray Rejimi dün gerçekleştirilen saldırıyla birlikte korkusunu bir kez daha göstermiştir.
Bizleri gözaltı, tutuklama ve soruşturmalarla korku iklimi yaratarak sindirmeye çalışanlara cevap olarak direnişimizi Beyazıt’ta, kararlılığımızı Kadıköy’de gösterdik. Buradan da bir kez daha yineliyoruz: Devrimciler sizlerin baskılarına, yasaklarına, gözaltılarına boyun eğmedi, eğmeyecek! Üniversitelileri teslim alamayacaksınız!