İstanbul Üniversitesi’nin botanik bahçesi Diyanet’e tahsis edilmiş

Türkiye’nin en eski botanik bahçelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi’nin 2015 yılında müftülük hizmetlerinde kullanılmak üzere Diyanet’e tahsis edildiği ortaya çıktı.

Türkiye’nin en eski, dünyanın sayılı botanik bahçelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi’nin Diyanet tarafından satın alınmak istendiği iddiaları 2013’te gündeme gelmiş ve kamuoyunun tepkisini çekmişti. Fatih Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Fazıl Uğur Soylu’nun geçtiğimiz ay konuyla ilgili BİMER’e yaptığı başvuru sonucunda botanik bahçesinin 2015 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edildiği ortaya çıktı.

Fatih Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Fazıl Uğur Soylu, konuya dair Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) bir dilekçe yazdı. CHP’li Soylu’ya Topkapı Emlak Müdürlüğü’nden gelen yanıtta, şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığımızdan (Milli Emlak Genel Müdürlüğü) alınan 03.06.2015 tarih ve 83889 sayılı muvafakat yazılarına istinaden söz konusu taşınmazın İstanbul Üniversitesi’ne tahsisli 14.878.00 m2’lik kısmının tahsisinin kaldırılması ve Botanik Anabilim Dalı Binası’nın yeni inşa edilecek Biyoloji binasına taşınıncaya kadar süre verilmek kaydıyla, Müftülük hizmetlerinde kullanılmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsisin uygun görüldüğü bildirilmiştir.”