KHK’nın “ölüm duvarı”

KHK mağduriyeti devam ediyor. KHK ile edilen Prof. Dk. Haluk Savaş mahkemenin kararına rağmen pasoport alamadı.

KHK ile edilen Prof. Dk. Haluk Savaş mahkemenin kararına rağmen pasoport alamadı. Kanser tedavisi için yurt dışına çıkmak isteyen Savaş, “CİMER’e yazın” cevabını aldı.

Haluk Savaş isyan ederek Adana Valiliği’nde yaşadıklarını sosyal medyadan paylaştı. Memura daha önce yaşadığı süreci anlatan Savaş, “Memur bilgisayardan baktı KHK ile kamudan ihraç olduğumdan KHK ile pasaportumun iptal olduğunu bu nedenle pasaport çıkaramayacaklarını belirtti. Yani mahkemenin benim yurt dışına çıkış yasağımı kaldırması hiç bir anlam ifade etmiyor. KHK bizi yurt içinde ölmeye” mahkum ediyor” dedi.

Dalga geçer gibi cevap: “CİMER’e yazın”

Anlatmaya devam eden Savaş, “Bu KHK’ya karşı ne yapabiliriz?” diye sordum. “Kanser raporlarınızla birlikte CİMER’e yazın” denildi. Benim ortalama beklenen ömrüm 39 ay, bunun 30 ayı geçti “geri kalan” 9 ayı devletin çeşitli birimleri ile “yazışarak” geçireceğiz anlaşılan. Oysa Japonya, Kore, Küba, ABD’de tedavi olabilmem için yeni geliştirilmiş önemli tedavi teknikleri var. Mesela biri 2018’de Nobel Tıp Ödülü’nü alan Prof. Allison’un immunoterapisi. Şimdi bu tedavilere bir an önce kavuşmak ve hayatta kalabilmeyi denemek yerine devletin bana ördüğü “ölüm duvarı”yla karşılaşıyorum.

Sağ kalırsam, önce CİMER’e, başarılı olamazsam idari mahkemeye, başarılı olamazsam bölge idare mahkemesine, başarılı olamazsam Danıştay’a, başarılı olamazsam, AYM’ye, başarılı olamazsam AİHM’e başvuracağım. TR’de ceberrut devletle uğraşmak mı daha zor yoksa azraille mi bilemedim?”dedi.