Kıdem tazminatının fona devir edilmesi: ‘Biz işçiler için katliamdır’

İZSU’da çalışan Genel-İş  İzmir 3.nolu şube üyesi işçilere ve sendikaları kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı ortak mücadele çağrısında bulundu.

Hükümetin işçilerin son güvencesi olan kıdem tazminatını fona devretmeye çalışması üzerine Genel-İş birlikte mücadele çağrısında bulundu.Evrensel’den Eda AKTAŞ ve Metehan UD’un haberine göre Mücadele çağrısına işçilerden de destek geldi.İşçiler kıdem tazminatının kendileri için güvence olduğunu söyleyerek sendikaların o sendika bu sendika demeden tabandan bir hareketlilik ile mücadele etmeleri gerektiğini söylediler.

İZSU işçisi Muzaffer Özbek, kıdem tazminatının çalışmış olduğu 25-30 yılın garantisi olduğunu söyleyerek, “Çoluğuma çocuğuma bırakacağım en büyük mirastır. Kıdem tazminatı işçinin olmazsa olmazıdır.Çoluğuma çocuğuma bırakacağım en büyük mirastır. Kıdem tazminatı işçinin olmazsa olmazıdır” dedi.

Yine GENEL-İŞ İzmir 3 No’lu Şube Denetleme Kurulu üyesi aynı zamanda İZSU işçisi olarak çalışan Ali Toprak ise, kıdem tazminatının kadrolu, taşeron, sendikalı, sendikasız bütün işçilerin sigortası olduğunu belirterek, fona devredilmesine karşı olduklarını ifade etti.Toprak, “Fon dedikleri şey biz işçiler için bir katliamdır. Kıdemin fona devredilmesini istemiyoruz. Hükümet, devlet işçilerin geleceği, sağlıklı çalışması için bir takım değişiklikler yapsın” dedi.