Kılıçdaroğlu referandum çağrısı yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Aydın Büyükşehir Belediyesi ziyareti sonrası yaptığı konuşması ile referandum çağrısında bulundu. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Ziyaret sonrası konuşan Kılıçdaroğlu, Yenikapı’daki araçları gündemine aldı. Halka hesap vermekten bahseden Kılıçdaroğlu, Aydın Belediyesi önünde direnen işçileri gündemine almadı.

Kılıçdaroğlu, “Hiçbir zaman harcanan her kuruşun hesabını vermekten vazgeçmeyeceğiz. Vatandaştan para alıyorsan aldığın parayı kuruşu kuruşuna açıklayacaksın. Bizim inancımızda israf haramdır, eğer birilerini zengin etmek için vatandaşın ödediği vergiyi alıp bir çıkar grubuna aktarırsanız orada sorun var demektir. İstanbul’da Yenikapı’da binlerce araç. Bu paralar kime gidiyordu? Bütün bunları yeri geldiğinde açıklayacağız” dedi.

Anayasa’nın değişmesi lazım, gelin referandum yapalım

Başkanlık sistemini tekrar tartışmaya açan Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir siyasi partinin genel başkanı cumhurbaşkanı olamaz. Bir cumhurbaşkanı seçildikten sonra bir kişi parlamentoda namusu ve şerefi üzerine ant içiyor. 600 milletvekilinin gözü önünde bu yemin ediliyor. Ama bugün gördüğümüz tablo başka. Tarafsız bir cumhurbaşkanı yok. Cumhurbaşkanının tarafsız olması lazım. Bunun için gerekiyorsa Anayasa’nın değişmesi lazım. Gelin referandum yapalım” dedi.