‘Kırmızı fularlı kız’ Ayşe Deniz Karacagil son yolculuğuna uğurlandı

Rakka operasyonunda IŞİD çetelerine karşı savaşırken yaşamını yitiren Haziran İsyanı’nın “kırmızı fularlı kız”ı, Rojava’nın Destan Temmuz’u, MLKP savaşçısı Ayşe Deniz Karacagil Kobanê’de son yolculuğuna uğurlandı.

YPG/YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nin Rakka operasyonunda yaşamını yitiren MLKP savaşçısı Ayşe Deniz Karacagil (Destan Temmuz) ile YPG avaşçıları Delil Kobane, Mixçilo Çekdar ve Agit Ummiye, Kobanê’de düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuklarına uğurlandı.

Cenazeler, araç konvoyu ile morgdan alınarak Şehit Dicle Mezarlığı’na getirildi. Törene katılan yüzlerce kişi de cenazeleri zafer işaretleri ve sloganlarla karşılarken, kadınlar Karacagil’in tabutunu omuzladı, Karacagil ile simgeleşen kırmızı fular taktı.

Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan Karacagil’in “Yanı başımızda bir savaş var, görmüyorlar anne” diyerek yola düştüğünü ifade etti. Erçağan şöyle konuştu:

Kızım Kobanê halkına emanettir. Kobanê’ye sahip çıkan güzel halk kızım size emanettir. Kızım Suriye, İran, Irak ve tüm Ortadoğu halklarına umut olsun, destan olsun. Ben sizi hiç unutmayacağım, gideceğim her yerde sizi anlatacağım. Nasıl onunla savaştığınızı anlatacağım. Burada birbirini tanımayan beş kişi Kobanê halkına emanettir.