Kocaeli Kirazpınar halkı yılmıyor: Yıkıma, ranta ve talana geçit vermeyeceğiz!

Kocaeli’nin Gebze ilçesi Kirazpınar Mahallesi’nde mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen yıkım dayatmasında ısrar eden belediyeye karşı direnişe geçen halk: Yıkıma, ranta ve talana geçit vermeyeceğiz!

Kentsel dönüşümün yoksulları yaşam alanlarından ve evlerinden etmek üzerine gerçekleştirildiğinin bir örneği de Kocaeli’nin Gebze ilçesi Kirazpınar Mahallesi’nde yaşandı. Mahkemelerce verilen yürütme kararlarına rağmen mahallede yıkıma başlamak isteyen Gebze Belediyesi’ne mahalle halkı direnişe geçerek yanıt verdi.

Polisin biber gazı ve TOMA ile saldırdığı mahalleli camiden sela okutarak direnme çağrısı yaptı. 14 yurttaşın gözaltına alındığı saldırı sonrası bir açıklama yapan mahalle halkı mahkeme kararlarının uygulanmasını isteyerek, ”Gebze Belediyesi tarafından bir kısım mahallelinin evi 18 Temmuz Salı günü yıkılmıştır. Hala mahallelinin büyük çoğunluğu evlerinin yıkılması tehlikesiyle karşı karşıyadır. Mahalleli bu hukuksuzluğa karşı Gebze Belediyesinin, polisin ve jandarmanın gazlı, coplu her türlü saldırısına rağmen büyük bir direniş göstermiştir. Mücadeleye etmeye, direnmeye devam etmektedir” dedi.

Kirazpınar Mahallesi’nde yaşayan ve evleri yıkım tehdidi ile karşı karşıya olan yurttaşların basın açıklaması 21 Temmuz Cuma günü saat 14.00’te Çınarlı Camii yanında yapılacak. Açıklamanın tam metni şöyle:

Mahkeme Kararları Uygulansın!

Yıkıma, Ranta ve Talana Geçit Vermeyeceğiz!

Gebze Kirazpınar Mahallesi’nde birden fazla mahkeme tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen, Gebze Belediyesi tarafından bir kısım mahallelinin evi 18 Temmuz Salı günü yıkılmıştır. Hala mahallelinin büyük çoğunluğu evlerinin yıkılması tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Mahalleli bu hukuksuzluğa karşı Gebze Belediyesinin, polisin ve jandarmanın gazlı, coplu her türlü saldırısına rağmen büyük bir direniş göstermiştir. Mücadeleye etmeye, direnmeye devam etmektedir. Bu mücadeleye destek olmak amacıyla, Kirazpınar Mahallesi’nde, Kocaeli Barosu, TMMOB ve TTB Kocaeli bileşenleri, sendikalar, milletvekilleri ve demokratik kitle örgütlerinin çağrılı olduğu bir basın toplantısı yapılacaktır.

Tüm basın emekçilerinin, demokratik kitle örgütlerinin değerli temsilcilerinin ve üyelerinin, Kocaeli ve Gebze halkının katılımını bekleriz.

gazetehayir.com

Kentsel dönüşüm ile mücadele: Sela okunarak ‘polise direnin çağrısı’ yapıldı