Konca iddiaları yalanladı, Aksu yanıt verdi: “Bordrosunu paylaşsın!”

Umut-Sen Örgütlenme Koordinatörü Başaran Aksu’nun kişisel sosyal medya hesabı üzerinden DİSK, Türk-İş ve Hak-İş Genel Sekreterlerinin aldıklarını iddia ettiği ekstrem maaşlar üzerine DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca’dan açıklama geldi.

Umut-Sen Örgütlenme Koordinatörü Başaran Aksu geçtiğimiz günlerde kişisel sosyal medya hesabı üzerinden DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca, Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak ve Hak-İş Genel Sekreteri Osman Yıldız’ın aldıkları ekstrem maaş tutarlarına dair iddiada bulundu.

“İftira desinler bekliyorum” diyen Başaran Aksu’nun tartışmaya yol açan tweet’inin ardından DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca, yalanlayarak DİSK’ten para almadığını iddia etti. Konca’nın MedyaBlok’a yaptığı açıklama şöyle;

UMUT Sen’in bir tabela sendikası olduğunu ve Türkiye’de hiç üyesinin olmadığını biliyorum. Başaran Aksu’yu da hiç tanımam etmem. Ortaya atılan tamamen bir yalan. Bunu devrimcilik adına yapmak da bir utanç.
Ben DİSK Genel Sekreteriyim. DİSK’te çalışan hiçbir arkadaşımız bir kuruş para almıyor. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu dahi kendi cebinden giderleri karşılıyor.

Açıklamalarının devamında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun sendikadan herhangi bir gelir sağlamadığını kendisi de açıklayan Aksu, ayrıca şu söylemlerde bulundu;

Hak-İş ve Memur-sen’i AKP genel merkezi belirliyor. Türk-İş’in beş sendikası hariç diğer büyük sendikalarının tamamını ve genel merkezini AKP-MHP genel merkezi belirliyor. DİSK Genel Merkezi’ni CHP belirliyor büyük oranda.. sarı ve bürokrat sendikacılığı düzen partileri koruyor.

AKP düzeninin kendini ayakta tuttuğu sağlam kolon işçi sınıfına taktığı sarı ve bürokrat sendika boyunduruğu üzerinden yükseliyor. İşçi sınıfının hareket etme kabiliyeti en yüksek kesimlerini bu yolla kapatıyor. Üstelik karşılığında her ay aidat kesiyor. Sol ise suspus ve ortak..

Arzu Çerkezoğlu’nun maaş almadığını biliyorum. Genel-İş, Lastik-İş, Tekstil-İş yöneticilerinin maaşlarını sordum. DİSK Genel Sekreteri’nin maaşını sordum. O paraları alanlar ve bu duruma sessiz kalıp DİSK’in yıpranmasını izleyenler mi? İnsaf.

DİSK Genel Sekreteri Konca’nın iddiaları yalanlarken Umut-Sen’e dair de konuşması üzerine bir açıklama da Umut-Sen’in sosyal medya hesabı üzerinden geldi. Umut-Sen, Twitter hesabından “Umut-Sen sendika değil, bir kolektiftir. Cafer Konca Genel-İş üzerinden aldığı parayı gizlemek için Umut-Sen’in adını ağzına alma gafletinde bulunmuştur. Bu en basit tabiriyle ayıptır.” dedi.

DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca’nın yalanlamasının ardından ise Başaran Aksu, Konca’dan bordrosunu paylaşmasını istedi.

Cafer Konca, daha önce, açlık grevindeki Mahir Kılıç’la dayanışma için yapılan 1 günlük açlık grevi eylemi yapanlardan biri olan Nuriye Gülmen’in “DİSK Genel-İş’te 3 bin tane üyeniz atıldıysa sokaktan içeri girmemeniz lazım sizin. Siz patron sendikasısınız” sözleri üzerine “Senin için o kadar demokratik kitle örgütleri eylem yaptı da ne oldu?” diye cevap vermesiyle gündeme gelmişti.

 

Umut-Sen Örgütlenme Koordinatörü Başaran Aksu’nun maaşları hakkında iddialarda bulunduğu diğer konfederasyonların genel sekreterlerinden ise henüz bir ses çıkmadı.