LGBTİ aktivisti Kemal Ördek’e cinsel saldırıda bulunan sanığa beraat

LGBTİ aktivisti ve Kırmızı Şemsiye Derneği Başkanı Kemal Ördek’e saldıran üç erkek yağmaya teşebbüs suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.  Ördek’in kendisine tecavüz ettiğini söylediği sanık, cinsel saldırı suçundan beraat etti.

LGBTİ aktivisti ve Kırmızı Şemsiye Derneği Başkanı Kemal Ördek’e evinde saldıran üç erkeğin yargılandığı dava bugün (25 Mayıs) sonuçlandı. Ördek’in kendisine tecavüz ettiğini söylediği sanık, cinsel saldırı suçundan beraat etti. Her üç sanık da yağmaya teşebbüs suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ördek’in avukatı, “Bizim için önemli olan cinsel saldırı suçundan ceza almasıydı” derken şöyle konuştu:

İlk derece mahkemesinin hakaret, tehdit ve kasten yaralama suçları dolayısıyla verdiği hükmün kaldırılarak, daha ağır yaptırım öngören yağma suçuna teşebbüs dolayısıyla ceza verilmesi bizim lehimize oldu.

Ancak somut delil bulunmaması sebebiyle cinsel saldırı suçundan beraat kararı verilmesi, kat ettiğimiz yolu tamamen ortadan kaldırdı. Cinsel saldırı suçu tanıkla, senetle ispat edilemeyecek bir suç olması nedeniyle mağdurun beyanının esas alınması gerekir. Tabii bu beyanın da tutarlı ve samimi olması gerekiyor.

Yerel mahkeme nitelikli cinsel saldırıdan cezalandırmıştı

Sanıklardan biri, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada hırsızlık, tehdit, hakaret ve kişinin hürriyetini tahdit suçlarının yanısıra nitelikli cinsel saldırı suçundan ceza almış ve tutuklanmıştı.

Ardından dava istinaf mahkemesinde görülmeye başlamış ve savcı Türkay Türkler, Ördek’e karşı cinsel saldırı suçunun oluştuğuna yönelik “her türlü şüpheden uzak, tam, kesin ve inandırıcı delil” bulunmadığını iddia etti ve cinsel saldırı suçundan beraat istemişti. Ayrıca saldırganlara yöneltilen suçlama yağmaya teşebbüse çevrilmiş, bu suç katalog suçlardan olduğu için diğer iki saldırgan da tutuklanmıştı.

Ördek duruşmadan hemen önce bianet’e verdiği röportajda “Ben ölmemek için bağırmadım, alttan aldım. Ayrıca sanıklar çok çelişkili ifadeler kullanıyor, inandırıcı değiller. Ama “yeterli ve inandırıcı delil yok” denilerek beraatleri isteniyor. Ben 2 senedir ve 7 duruşmadır tecavüze uğradığımı ispatlamaya çalışıyorum” demişti.