Makro işçilerinin direnişinde kazanım: İşçilerin çoğuna izin paralarının ödendi

2018 yılının Mart ayından beri hakları için mücadele eden Makro işçilerinin direnişi zafer ile sonuçlandı. İşçilerin büyük çoğunluğuna konkordato komiseri tarafından izin paraları ödendi.

Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde direniş sürdüren Makro işçileri ödenmeyen yıllık izin paralarını mahkeme kararı ve konkordato komiseri tarafından aldı. Paralarını alamayan işçiler için ise görüşmeler sürüyor.

En son gerçekleştirilen mahkemede sendika, duruşmadan önce mahkemeye verdiği dilekçede işçilerin alacaklarının öncelikli olduğunu, Migros’un Makro Marketlere ödeyeceği paranın üzerindeki teminatın kaldırılarak bu paranın Makro işçilerinin tazminatlarının ve diğer yasal haklarının (yıllık izin gibi) ödenmesinde kullanmasını talep etmişti.
Mahkeme ise bu talepleri değerlendirerek duruşmada işçilerin tazminatları ile ilgili bilirkişiden görüş istemiş ve teminatların kaldırılarak işçilerin tazminatlarının ödenmesi ile ilgili yasal durumun araştırılmasına karar vermişti. Yıllık izin paraları ile ilgili olarak da hem konkordato komiseri hem de mahkeme işçilerin izin paralarının ödenmesine karar vermişti.