Malatya’da ihraçlara karşı nöbet tutan kamu emekçlerine 107. günde 102. kez gözaltı

Malatya’da 107 gündür ihraçlara karşı eylem yapan KESK üyeleri 102. kez gözaltına alındı.

KESK üyesi öğretmenler Erdoğan Canpolat, Umut Sertaç Ökdemir, Özkan Karataş ve sağlıkçı Cengiz Uğurlu, OHAL kararname ile ihraç edildi.

“İşimizi ve öğrencilerimizi geri istiyoruz” diyerek aylardır eylemde olan kamu emekçileri adına konuşan Umut Sertaç Ökdemir, “Bizler işimiz ve ekmeğimiz iktidar tarafından gasp edilmiş devrimci demokrat kamu emekçileriyiz” dedi.

Ökdemir, “Bizler 107 gündür bu alanda haklı sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. 107 günün 101’inde Malatya Emniyeti, Malatya Valiliği’nin Anayasa’ya aykırı bir genelgesini bahane ederek bizlere gözaltı uygulaması uyguladı. Ankara’da 2 arkadaşımız (Nuriye Gülmen ve Semih Özakça) süresiz açlık grevinin 76. gününde tutuklandı. Birisini sadece gitar çalmak, diğerinin ise ‘size açlık grevinde size ne vaat ettiler?’ diyerek bu tür komik suçlamalarla tutuklandılar” diye konuştu.

Ökdemir, “Söylüyoruz, bizlere kimse hiçbir şey vaat etmedi. Biz sadece anamızın ak sütü gibi helal ekmeğimizi istiyoruz. Biz elde ettiğimiz ekmeğimizi ne Malatya Valiliği’nin keyfi iradesine, ne de mevcut iktidarın keyfi iradesine teslim etme niyetinde değiliz. Bizler haklı olanız, meşru olanız, emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız” dedi. Konuşmanın sonunda polisler 3 KESK üyesini yaka paça gözaltına aldı, bugünkü eyleme sağlıkçı Cengiz Uğurlu katılamamıştı.