Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni sistemi: Mülakatta Eğitim Bir-Sen’e kadro torpili

Son 1 yılda atama sistemi içinde yaşanan değişikliklerin nedeni gün yüzüne çıktı. Sendikanın ortaya çıkardığı mülakat listesinin neredeyse tamamı eğitimde yandaş sendika olan Eğitim Bir-Sen üyesi. 

Eğitim-İş açıkladığı belgeler ile  mülakatlardaki  torpili gün yüzüne çıkardı. Okul müdürlerinin ve müdür yardımcılarının seçildiği mülakatlarda listenin neredeyse tamamı Eğitim Bir-Sen üyesi. Listedeki az sayıda  Eğitim-İş, Türk Eğitim-Sen ve bir Eğitim-Sen üyesi ise puanları az tutularak alt sıralarda bırakıldı. 

Cumhuriyette yer alan habere göre, Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, “Bakanlığı da Eğitim Bir Sen bakanlığı olarak değiştirin;  hem siz  rahatlayın, hem de ilerici kamuoyu olarak bizler.” dedi. 

Listeitim BirSen ile sapsarı oldu

Mülakat sonuçlarının listesini değerlendiren Balık,“238 adayın puan sıralamasını içeren listeyi, mülakata giren eğitimcilerin sendikalarına göre renklendirdik. Ortaya, yandaş sendika Eğitim-Bir-Sen’in rengiyle sapsarı olmuş bu tablo çıktı. Görünen o ki Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, yaptıkları her atamadan sonra foyalarını meydana çıkarmamızdan bunalmış ve araya vitrinlik olarak diğer sendikalardan eğitimcileri de listeye serpiştirmiştir. Fakat Bursa okullarına dair önemli ayrıntılara sahip bir gözle incelendiğinde, bunun kadrolaşmayı kamufle etmek için acemi bir taktik olduğu görülüyor. Örneğin sadece 2 müdürün alınacağı bir ilçeye dair yapılan mülakatta ilk üç kişi Eğitim-Bir-Sen’den oluşurken, vitrinlik olarak listeye koyulan başka sendikalardan bir-iki isim 4. ve 5. sırada yer alıyor” dedi.

 Öğretmenler sınava güvenmiyor

Öğretmenlerin artık bu sınavlara güvenmediği için sınava başvurmadığına dikkat çeken Balık, “Bursa’da 911 yöneticinin atanması için yapılan sınava 2733 aday alınması gerekirken, başvuru yapan aday sayısı 1850’de kalmıştır. Bu da göstermiştir ki öğretmenler bu sahte sınava açıkça güvenmemektedir. Hatta okul müdürlüğü sözlü sınavı için başvuruda bulunanlardan 50’den fazlası mülakata bile girmemiştir. Yani onlar da okul yöneticilerinin zaten kimlerden seçileceğini biliyor. Biz bu umutsuz, karanlık tabloyu yırtıp atacağız” dedi.