Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ‘Hayır’ meclisi kuruldu

Başkanlık referandumuna yaklaşık bir ay kala ‘Hayır’ çalışmaları yaygınlaşıyor.

Referanduma az bir süre kala ‘Hayır’ meclisleri yayılıyor. Bir yandan var olan meclisler çalışmalarına hız verirken bir yandan da yeni ‘Hayır’ meclisleri kuruluyor.

Yakın zamanda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde kurulan ‘HAYIR MSGSÜ’ meclisinden Dilan Kızılkaya Gazete Hayır‘a neler yapacaklarını ve nasıl kurulduklarını anlattı:

Gazete Hayır: ‘HAYIR MSGSÜ’ nasıl ortaya çıktı?

D. Kızılkaya: ”Geçen çarşamba Mimar Sinan öğrencileri, çalışanları ve akademisyenlerine açık çağrılı bir forum yaptık. Amacımız tarihi bir referanduma giderken ‘Hayır’ çalışmalarını üniversitemiz içerisinde de yaygınlaştırmaktı. Forumda, Mimar Sinan Üniversitesinin genel sorunları konuşuldu ve bu sorunların ‘Hayır’ ile birleştirmesi kurgulandı. Foruma katılımda ilk buluşma için gayet iyiydi. 100’e yakın MSGSÜ’lü ‘Hayır’ için yan yana geldi.”

Gazete Hayır: Meclis nasıl işliyor?

D. Kızılkaya: Yatay bir şekilde örgütlenen ‘HAYIR MSGSÜ’ içerisinde sosyal medya vb. gibi komisyonlar var. İnsanlar çalışma komisyonlarında ‘Hayır’ için çabalıyorlar. Kararları herkesin olduğu iletişim grubumuz üzerinden ortak alıyoruz.

Gazete Hayır: Şu zamana kadar neler yaptınız? neler yapmayı düşünüyorsunuz?

D. Kızılkaya: İlk çalışmamız yemekhane zamlarına karşı oldu. Yemekhanedeki yüksek ücretlere karşı Gezi’de ortaya çıkan yeryüzü sofrasını tekrar yapalım dedik. ‘Hayırlı sofralar’ çalışmamız gayet verimli geçti.

Biliyorsunuz Yüksek Seçim Kurulu kararıyla üniversitelerde ‘Hayır’ çalışması yapmanın önü kesiliyor. Bu siyasi yasağı yaratıcılığımızla aşmak üzerine düşünüyoruz. Mesela cevapları ‘hayır’ olduğunu bildiğimiz sorular hazırlamak; ‘sizce bütün çiçekler pembe midir?’ gibi. Aynı zamanda ‘hayırlı turnuvalar’ gibi sosyal-kültürel etkinlikler düzenlemeyi de düşünüyoruz.

Gazete Hayır: Okul yönetiminin çalışmalarınıza dair tavrı nasıl?

D. Kızılkaya: Şu ana kadar açık olarak yönetimle karşı karşıya gelmedik. Ancak yönetim ‘Hayır’ içerikli afiş, bildiri vb. propaganda çalışmalarına izin verilmeyeceğini belirtti.

Gazete Hayır: Siz ‘Hayır’ çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

‘Hayır’ çalışmasının içeriğinin sadece bir referanduma ve sandığa sıkışmasının doğru olduğunu düşünmüyorum. Yerel sorunları dile getiren ve bunları ‘hayır’la birleştiren bir çalışma yapılması sadece sandığa sıkışan ‘Hayır’cılığı aşacaktır. Bu aynı zamanda ‘Hayır’ı salt itirazcılığın dışına çıkaracak ve ona kurucu bir misyonda verecektir.

 

HAYIR MSGSÜ sosyal medya hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın