Nazife Onay da açlık grevine başlıyor: ‘Direnişi Yüksel caddesine taşıyacağım’

OHAL KHK’si ile ihraç edilen ve 6 Mart’tan bu yana Cevahir AVM önünde oturma eylemi yapan öğretmen Nazife Onay, “Şimdi sıra bizde” diyerek direnişini açlık grevine dönüştürme ve Ankara Yüksel Caddesi’ne taşıma kararı aldı.

OHAL KHK’si ile 11 yıllık görevinden ihraç edilen, 6 Mart’tan bu yana İstanbul Şişli’deki Cevahir Alışveriş Merkezi önünde “İşimi geri istiyorum” diyerek oturma eylemi yapan ve 15 defa gözaltına alınan öğretmen Nazife Onay, direnişini açlık grevine dönüştürme ve Ankara Yüksel Caddesi’ne taşıma kararı aldı.

Dihaber’in haberine göre; Onay, KHK’ler ile kamu emekçilerinin sayısının 100 bini aştığını söyledi. Bu kadar mağduriyetin ve haksızlığın olduğu bir dönemde mücadele etmek ve direnme zorunda olduklarını söyleyen Onay, “Biz devrimci, demokrat kamu emekçileriyiz. Eğer OHAL gibi bir bahaneleri olmasaydı, bizi işten çıkarmak için başka şeyler deneneyeceklerdi. Bu süreçle beraber, kamu emekçileri üzerinde ilk defa bu kadar derin ve yoğun baskılar oldu” dedi.

Cevahir önünden Yüksel’e: “Şimdi sıra bizde”

Hakları hukuki yollarla aramalarının engellendiğini ve direnmekten başka çare bırakılmadığını kaydeden Onay, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın bu direnişi ülke gündemine dönüştürdüğünün altını çizdi:

AKP onların tutsaklığını, hayatları üzerinde oynanan bir oyun haline getirdi. Ben de Nuriye ve Semih’in tutsaklığı ve açlık grevlerinin geldiği aşama itibariyle üzerimde bir sorumluluk hissediyorum. Bu nedenle direnişimi Cevahir AVM önünden Ankara Yüksel Caddesi’ne taşıyacağım.

Nuriye ve Semih’in süresiz açlık grevi, sadece kendi işlerine geri dönme talebiyle değil, tüm kamu emekçileri için başlattıkları bir eylemdi. Hepimiz işimizden edildik, hepimizin onuru ile oynanıyor. Biz de elimizi taşın altına koyuyoruz. Şimdi sıra bizde diyoruz.

Buradan başta kamu emekçilerine ve halka bir çağrım var. Şartlar her geçen gün daha büyük mücadeleleri gerektiriyor. Çok geç olmadan herkesin mücadeleye dahil olması, bu direnişte kendini katması gerek.

Yüksel direnişinin 205. gününe polis engeli