Nükleer temizlik:Radyoaktivite içeren atıkları kamyonlara doldurup götürüyorlardı

İzmir Gaziemir’de eski bir kurşun fabrikasının bahçesinde gömülü olarak ortaya çıkarılan nükleer atıkların temizlenmesi ile ilgili projenin ÇED raporu onaylandı.  EGEÇEP ve Yeşil ve Sol Gelecek Partisi (YGSP) ise bu kararın şeffaflık içinde uygulanmasını talep etti.

Gaziemir’deki Aktepe ve Emrez mahallelerinde yer alan Aslan Avcı Kurşun Fabrikasının bahçesinde gömülü bulunan nükleer yakıt çubuklarının çevre ve canlı yaşamı açısından  son derece tehlikeli olduğunun ortaya konmasından sonra bu atıkların taşınması gündeme gelmişti. Atıkların taşınması için ÇED gerekli değildir kararı vererek, nükleer bulaşıklı atıkları kamyonlara doldurulup götürmek istenmesine tepki gösteren mahallelinin yanı sıra, EGEÇEP ve Yeşil ve Sol Gelecek Partisi (YGSP) tarafından açılan davada mahkeme ÇED’in nükleer atık taşınması girişiminin yürütmesini durdurmuştu. Evrensel’den Özer AKDEMİR’in haberine göre İzmir 2. İdare Mahkemesi, radyoaktif maddelerin canlı yaşamına yönelik olumsuz etkilerine dikkat çekerek; “Radyoaktivite içeren atıkların bertarafında mutlaka ÇED yapılmalıdır” kararı vermişti.

İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün web sitesinde  yayınlanan nihai ÇED Raporunda atıkların ayrıştırılıp, bertarafı için 2 yıl süre verilmesi ve bölgeye başka atık getirilmeyecek olması çevre mücadesinde önemli olsa da takibi hala daha önemli bir konumda.