Nuriye Gülmen ve Semih Özakça 123 gündür açlık grevinde!

KHK ile mesleklerinden ihraç edilen ve başlattıkları açlık grevi sürerken tutuklanan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi eylemi bugün 123. gününde. İki eğitimcinin sağlık durumu gün geçtikçe daha da kötüye gidiyor. Öte yandan 6 Temmuz’da gözaltına alınan ve 48 gündür açlık grevinde olan Esra Özakça’nın da aralarında bulunduğu 5 kişi ev hapsi istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile mesleklerinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın tutuklandıktan sonra cezaevinde de devam ettikleri açlık grevi eylemi 123’üncü gününde devam ediyor.

“İşimi geri istiyorum” sloganıyla başlattıkları açlık grevini cezaevinde sürdüren Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumu gün geçtikçe daha da kötüye gidiyor.

Gülmen ve Özakça’nın zihinleri ve bilinçleri açık ancak son olarak iki eğitimcinin sağlık durumuyla ilgili konuşan Avukat Selçuk Kozağaçlı’nın aktardığına göre eğitimcilerin bütün hareketleri sınırlanmış durumda.

İki eğitimci yürüyemezken, ağrıları ise çok fazla.

Cezaevindeki doktorların Gülmen ve Özakça’ya ‘Size müdahale edeceğiz’ dediğini bu yüzden iki eğitimcinin muayeneyi reddettiğini de hatırlatan Kozağaçlı, eğitimcilerin 40 günden fazladır muayene edilmediğini de belirtiyor.