Öcalan: Açlık grevleri amacına ulaştı

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için başlatılan açlık grevleri, Öcalan’ın avukatları aracılığıyla yaptığı çağrı sonucu sonlandırıldı.

DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in 8 Kasım 2018’de başlattığı ve ardından 16 Aralık 2018’de Türkiye’deki 90 hapishanede devam eden açlık grevleri, dün itibariyle sonlandırıldı. Sekiz yıllık aradan sonra avukatlarıyla 22 Mayıs’ta ikinci kez görüşen PKK Lideri Abdullah Öcalan, açlık grevi ve ölüm orucuna ilişkin mesajını iletti.

Öcalan: Açlık grevleri amacına ulaştı

Avukat Nevroz Uysal, Öcalan ile yaptıkları görüşmeyi aktardıktan sonra Öcalan’ın açlık grevlerine yönelik çağrısını okudu:

Değerli yoldaşlar,

Başta açlık grevi ve ölüm orucuna kendini yatırmış arkadaşlar olmak üzere iki avukatımın yapacağı geniş açıklamalar ışığında eyleminizin sona ermesini bekliyorum. Bana ilişkin maksadınızın hasıl olduğunu da rahatlıkla belirtip hepinize en derin sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum.
Asıl bundan sonrasında da bana yeterli yoğunluk ve iradeyle eşlik etmenizi de özenle belirtiyor ve umuyorum.
Bitmeyen sevgi ve selamlarımla
22 Mayıs 2019, İmralı Cezaevi
Abdullah ÖCALAN!

Leyla Güven: Artık Orta Doğu coğrafyası bahardır

Abdullah Öcalan’ın açlık grevi ve ölüm orucuyla ilgili mesajını annelerle birlikte izleyen açlık grevinin 200. günündeki, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, açıklamayla ilgili şunları söyledi;

Bu zafer Zülküf hevalin, Ayten hevalin, Medya hevalin, Zehra hevalin, Gonca hevalin, Mahsun hevalin ve tüm direnişçi arkadaşların hayata geçirdiği eylemler sayesinde gelişti. Yine annelerin eyleminin kazanımıdır. Sayın Öcalan’ın dediği gibi demokratik siyasetimizi sürdüreceğiz. Kürt halkı tarih boyunca kimseye haksızlık etmemiştir. Bu nedenle eylemimizi annelerle birlikte yürütmeye devam edeceğiz. Mutlaka kazanacağız. Zalimin zulmü varsa mazlumun da Allah’ı var. Bu yüzden kazanacağız. Annelerin ellerinden öpüyorum zafer Kürt halkınındır. Sayın Öcalan’ın sesi çıktı, artık Orta Doğu coğrafyası bahardır. Bugünden itibaren her şey çok güzel olacak.

HDP: Büyük kararlılık kazandırdı

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ise yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamadan dikkat çeken noktalar şöyle;

Hukukun uygulanması için bedel ödeyerek açlık grevi ve ölüm orucuna yatan tüm tutuklu ve hükümlüler özgürlük ve barış, hukuk ve demokrasi için büyük bir kararlılık göstermiştir. Bu süre boyunca sekiz insanın canını yitirmesi hepimizi büyük acılarla karşı karşıya bırakmıştır. Ne yazık ki, böyle acılarla karşılaşmayalım diye verdiğimiz çabalar yetersiz kalmış, can kayıpları önlenememiştir. Onlara büyük bir üzüntü ve acıyla bir kez daha rahmet, ailelerine ve halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Önümüzdeki dönemde demokratik siyaset alanındaki eksiklerimizden de ders çıkararak demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesini daha kararlı ve örgütlü sürdürmek, demokratik siyaseti başarılı kılmak için çabalarımızı daha da yoğunlaştıracağız.

Şimdi açlık grevini sürdürmüş olanların sağlıklarına hızla kavuşarak bu süreci tamamlamaları için bütün gücümüzle çalışacağız. Etkili ve hızlı tedavi sağlanması önümüzde duran en acil ve önemli görevdir. Bu konuda Sağlık ve Adalet Bakanlıklarına, bu alanlardaki meslek örgütlerine, TTB ve TİHV’e tüm insan hakları kuruluşlarına büyük bir görev ve sorumluluk düşmektedir. Bizler sürecin yakından takipçisi olacağız.

‘Mahpusların sağlının zarar görmemesi için azami dikkat gösterilmelidir’

Açlık grevleri ve ölüm orucunun bitirilmesiyle bir açıklama da İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan (TİHV) geldi.

Süresiz ve Dönüşümsüz Açlık Grevleri Sona Erdirildi

DTK eş başkanı ve Hakkari milletvekili Leyla Güven’in 8 Kasım 2018’de başlattığı ve 16 Aralık 2018’deTürkiyede ki hapishanelerde devam ettirilen, 1 Mart 2019 günü tespit edebildiğimiz kadarı ile 90 hapishanede 3065 mahpus tarafından sürdürülen, 30 Nisan ve 10 Mayıs tarihlerinde 30 mahpus tarafından ölünceye kadar sürdürüleceği açıklanan açlık grevleri bugün (26 Mayıs 2019) itibariyle sonlandırılmıştır.

Açlık grevcilerinin temel amacı hapishanelerdeki ve özelde de İmralı Hapishanesindeki tecridin kaldırılmasıydı. Açlık grevlerinin sonucu olarak 2 ve 22 Mayıs 2019 da avukatlarıyla görüştürülen Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla ve mahpusların iradesiyle açlık grevlerinin sonlandırılmasını memnuniyetle karşıladığımızı ifade etmek isteriz.

Bu süreçte hapishanelerde 7 mahpusun ve yurtdışında 1 kişinin yaşamına son verme eylemi gerçekleştirmesi hepimizi derinden üzmüştür.

Mahpus annelerinin beyaz tülbentleriyle çocuklarının yanında yer alarak onların zarar görmemesi için gerçekleştirdikleri demokratik hak arama eylemleri ve karşılaştıkları polis şiddeti hafızalardan unutulmayacaktır.

Bu sürecin en başından beri hak örgütleri olarak süreci yakından izleyerek raporlaştırmış, hak arayanların yanında yer almış, tecritin kaldırılması noktasında net tutum almış ve açlık grevcilerinin iradesine saygı göstermiş durumdayız. Bu süreçte siyasi iktidar ve adalet bakanlığı nezdinde her türlü girişim ve görüşme gerçekleştirmiş, uluslararası topluma çağrılar yapılmış, CPT nezdinde gerekli girişim ve görüşmeler yapılmıştır. Bir kez daha Türkiye insan hakları hareketinin önemli bileşenleri olarak hak arama mücadelesindeki etkinliğimizi ortaya koymuş ve koymaya devam edeceğiz.

Açlık grevlerinin sona ermesi ile birlikte mahpusların sağlının zarar görmemesi için azami dikkat gösterilmelidir.

Tedavi sürecinin mahpusların sağlığına zarar vermeyecek şekilde yürütülmesi, kalıcı hasar olmaması bakımından son derece önemlidir. Bu konuda, özel bir bilgi ve etik tutuma uygunluk gerektiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından “Açlık Grevi Sonlandırma Tedavisi Önerileri Basit Algoritma ” hazırlanmıştır. Tedavi sürecinin insan onuruna yakışır bir şekilde açlık grevcilerinin uygun sağlık kurumlarında TTB’nin paylaştığı klavuzlar çerçevesinde yapılmasına özen gösterilmelidir.

İHD ve TİHV olarak bu süreci takip etmeye devam edeceğiz.

İHD Genel Merkezi
TİHV Genel Merkezi

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecrit politikalarına karşı açlık grevinde ve ölüm orucunda olan 3 bine yakın tutuklu, direnişlerini sonlandırmaya başladı. Leyla Güven ile beraber HDP Diyarbakır İl Binasında 3 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Murat Sarısaç ve Tayip Temel de hastaneye kaldırıldı. İllerden edinilen bilgilere göre ise Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde 5’i ölüm orucunda olan toplam 221 tutukludan şu ana kadar sadece 21’i tedavi için hastaneye kaldırılırken İzmir’deki Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki tutukluların hastaneye kaldırılmaması üzerine yakınları dilekçe verdi. Elazığ, Maltepe gibi yerlerde ise tedaviler cezaevinde yapılıyor.