Öğrenci Dayanışması: ‘Asıl afet yağma düzenidir!’ #yağmur

Dün gece itibariyle başlayan şiddetli yağmurlar İstanbul’u esir aldı. Konuyla ilgili Öğrenci Dayanışması ‘Asıl afet yağma düzenidir!’ başlığıyla bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, İstanbul’da yaşananların basit bir sel felaketi olmadığı emlakçılar, bankalar, müteahhitler, arsa spekülatörleri ve inşaat şirketleri tarafından yağmalanma olduğu belirtildi.

Öğrenci Dayanışmasının konuyla ilgili açıklamasının tamamı şu şekilde;

Asıl Afet Yağma Düzenidir!

İstanbul’da sel değil; arsa spekülatörleri, emlakçılar, müteahhitler, bankalar ve inşaat şirketleri tarafından yağmalanma vardır. 

Bu tablonun baş sorumlusu doğayı rant hırsına yok eden AKP iktidarı ve neo-liberalizmdir. Bu tablo sadece İstanbul’da değil Türkiye’nin dört bir yanında aynı şekildedir. Her sene onlarca sel felaketi yurttaşların canına ve malına mal olmaktadır. Hopa’da, Samsun’da, Antalya’da, İzmir’de olan bundan farklı değildir.

Kapitalizmin ortaya çıkardığı ekolojik tahribat dünyayı uçurumun kıyısına getirmiştir. Emeğin sömürüsünün genişletilmesi için doğanın yok edilişi; olmakta olan tam da budur. Her şeyi sermaye için yağmalayan bu düzeni bu sefer yağmur teşhir etmiştir. Bir avuç asalak çetenin politikalarının sonuçlarını ise biz emekçiler ve doğa ödemektedir. 

Suçu yağmura veya belediyeye atıp alaycılık yapmak ise hiçbir şeyi değiştirmez; kolaycılıktır. Rant ve beton iktidarının yerine emek ve doğa merkezli bir toplum inşasını örgütlemek tek çıkış yoludur. Tıpkı geçen yıl Hopa’daki felakette devrimcilerin yıkıcılığı ve yapıcılığı aynı anda gösterdikleri gibi…

Yağmurun teşhirini örgütleyelim: Asıl afet yağma düzenidir!

Öğrenci Dayanışması 

18 Temmuz 2017