Pakistanlı diplomatlar Afganistan’da kayboldu

Dış Haberler Servisi / Ecem Polat

İki devlet adamı, ortadan kaybolduğunda Nangarhar’daki Jalalabad’tan anavatanlarına yolculuk ediyorlardı.

Pakistan Dış İşleri Bakanlığı’na göre, Doğu Afgan eyaleti Jalalabad’taki konsoloslukta çalışan iki Pakistanlı diplomat, anavatanlarına doğru yola çıktıkları 16 Haziran tarihinden bu yana kayıp. Görevliler, Torkham sınır kapısı ile Nangarhar’ın başkenti Jalalabad arasında seyahat halindeyken ortadan kayboldu. 

Pakistan Dış İşleri Bakanı pazar günü bir beyanatında, “En kısa sürede güvenliklerinin sağlanması ve geri alınmaları için ilgili afgan yetkililerle görüşüldü.” dedi.

Bahsedilen beyanatta, bunun üzerine Afgan yetkililerinin diplomatların güvenli bir şekilde geri dönmeleri için 3 araştırma grubu gönderdiği belirtildi.

“Pakistan, Afgan hükümetinden en kısa sürede görevlilerimizin güvenle eve dönmelerini sağlamak için tüm gücünü kullanmasını ve bu çirkin suçu işleyen failleri adalete teslim etmelerini talep etmektedir.”

Nangarhar hükümeti sözcüsü Attaullah Khugyani, “Vali, buradaki Pakistan konsolosluğuyla tam bir işbirliği içinde, Pakistan konsolosluğu çalışanlarının arama ve kurtarma çalışmalarını başlattı.”

Pakistan bu kaybolmaların arkasında kimin olabileceğine dair yorum yapmadı ancak geçmişte bazı Afganistan merkezli gruplar diplomatları hedef almıştı.

Pakistan ve Afganistan arasındaki ilişki son yıllarda gergin, iki ülke de birbirini Pakistanlı ve Afgan Taliban mücahitleriyle mücadele etmekte elinden geleni yapmamakla suçluyor.

Afganistan, Pakistan’ı kendi sınırları içerisindeki Afgan Taliban önderlerine göz yummakla ve örgütü desteklemekle suçluyor. Pakistan bunu reddediyor.

Pakistan ise Afganistan’ın, Pakistan’dan sınır dışı edilen ancak hala sınır ötesi saldırılara devam eden Pakistanlı Taliban mücahitleriyle mücadelede elinden geleni yapmadığını iddia ediyor.

Jalalabad, karayla çevrili Afganistan’ın mallarının çoğunu ithal ettiği Pakistan’la ana sınır kapısından yaklaşık 70km uzaklıkta, yoğun bir ticaret merkezi.

Eyalet, Pakistanlı ve Afgan Taliban dahil çeşitli silahlı gruplara ev sahipliği yapıyor.