Pir Sultan Abdal’ın evi restorasyon diyerek tahrip edildi

Sivas, Yıldızeli ilçesine Banaz Köyünde bulunan Pir Sultan Abdal’ın yaşadığı evinin tadilat bahanesiyle tahrip edildiği ileri sürüldü.

Avukat Ali Yıldırım’ın iddiasına göre Pir Sultan Abdal’ın evi saldırı ile tanınmaz hale getirildi. Yıldırım, “Horasan” adlı grubun, onarım adı altında evde tarihe dair ne varsa kazıyıp, zımparalayıp ortadan kaldırdıklarını belirtti.

PİRHA’nın haberine göre sosyal medya üzerinden yaşananlara tepki gösteren Av. Yıldırım şöyle devam etti: “Tarihi ocak betonla sıvanırken duvarlara alçı çekilerek evin ruhunu boğup, nefesini öldürdüler. Ne büyük ocağın kurbanlar pişen ateşinden bir is kokusu kaldı ne de Pirin soluduğu havadan bir nefes. Asimilasyoncular ocağın üstüne astıkları kocaman bir levha ile ne kadar hayırsever olduklarını da ilan etmekten çekinmediler. Asimilasyoncular evin içine ne olduğu belirsiz sözde bir Pir Sultan Abdal heykeli de koyarak son vuruşlarını da yapmış oldular.”

İlgili kurumlara çağrı Pir Sultan Abdal’ın 500 yıl önce yaşadığı evin tahrip edilmesiyle ilgili kurum ve kuruluşlara çağrıda bulunan Av. Yıldırım, Başta Pir Sultan Abdal Vakfı ve Pir Sultan Abdal Derneği yöneticileri olmak üzere herkesi hesap sormaya çağırdı.