Prof. Dr. Ersan Şen: Dokunulmazlığın kaldırılmasına ‘evet’ oyu verenler bu durumu oluşturmuştur

“MİT TIR’ları görüntülerinin yayınlanması” davasında CHP milletvekili Enis Berberoğlu 25 yıl hapis cezasına çarptırılması üzerine CNN Türk canlı yayınına katılan hukukçu Prof. Dr. Ersan Şen ”2016 yılının Haziran ayında hukuksuz olan ‘geçici 20. maddeye’ oy verenler bu durumu oluşturmuştur. Esas olarak bu hukuksuzluğa ortak olan muhalefet milletvekilleri bunu düşünmelidir” dedi.

Ersan Şen’in konuşmasında dikkat çeken başlıklar şu şekilde:

Hukuki olmayan maddeyi geçirenler bunun kendilerine döneceğini düşünmedi mi?

Siyasiler de bu noktada aldıkları kararların kendilerine döneceğini düşünmedi mi? Bu kararı ”hukuki olarak aykırı” diyerek anayasaya koydunuz. Anayasanın 83. maddesinde yasama dokunulmazlığı var. Bu siyasilerin oy vb. çıkarları yüzünden çiğnendi. Türkiye’nin bu siyasi ortamında milletvekilliği dokunulmazlığını kaldırmak büyük bir hatadır umarım bu hataya devam etmezler.

Mahkumiyet kararı varsa tutuklayabilir!

Yargı mahkumiyet kararı vermişse tutuklama tedbiri uygulaması yanlıştır denilemez. Aynı mahkeme tekrar tutuklamayı kaldırabilir, itiraz olduğu sürece. Karar yazıldığında bölge idari mahkemesi durumu değerlendirip adli kontrol verebilir, tutuksuz yargılayabilir ya da tutuklu yargılanmasının devam ettirilmesine karar verebilir. Ama temel mesele geçici 20. maddenin geçirilmesidir.

Şu anda 3 nokta önemli

1. Geçici 20. maddenin sonuçları görülmeye başlanmıştır.

2. İtiraz yarın yapılırsa şahsın tutukluğu kalkabilir, bölge idari mahkemesinin kararıyla. Bu itiraz süreci ve değerlendirme 1 ay içerisinde sonuca bağlanabilir.

3. Erdem Gül ve Can Dündar’ın hükümleriyle milletvekiline suçlamaların hükümleri arasında fark var, bunun açıklaması gerekmektedir.