Rasim Ozan Kütahyalı’ya ‘zorla getirme’ kararı

Fatih Terim’e iftira ve hakaret ettiği gerekçesiyle 6 yıl 4 aya kadar hapsi istenen Rasim Ozan Kütahyalı hakkında zorla getirilme kararı çıkarıldı

“Türk Futbolu ve FETÖ” başlıklı yazısında Fatih Terim’e iftira ve hakaret ettiği gerekçesiyle 6 yıl 4 aya kadar hapsi istenen davaya yine katılmayan Rasim Ozan Kütahyalı hakkında zorla getirilme kararı çıkarıldı. Terim’in avukatı Rezan Epözdemir, Kütahyalı’nın ilk celseye de gelmediğini hatırlatarak, “Sanık duruşmaya katılmamayı alışkanlık haline getirdi. Sanık ile vatandaş arasında hiçbir fark yoktur. Kendisini savcılık ve mahkemenin üstünde görüyor. Bu durum mahkemenin şahsiyetine saygısızlıktır. Soruşturma aşamasında da ifade vermeyince hakkında zorla getirilme kararı çıkarılmış ancak infaz edilememişti. Bu nedenle yargı makamının saygınlığı ve güvenin temini için sanık hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep ediyoruz” dedi.

Kütahyalı’nın avukatı da müvekkilinin iş nedeniyle yurt dışında olduğu için duruşmaya katılamadığını belirterek, yakalama talebinin reddedilmesini istedi.

Rasim Ozan Kütahyalı’nın “Sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret ve iftira” suçlarından 1 yıl 3 aydan 6 yıl 4 aya kadar hapsi talep edildi. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul ederse, Kütahyalı önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Daha önce de Fatih Terim’in şikayeti üzerine, Kütahyalı hakkında “Haberleşmenin gizliliğini ihlal” suçundan da dava açılmıştı. Mayıs ayında görülen davada Kütahyalı “Haberleşmenin gizliliğini ihlal” suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırılmış, ayrıca “hakaret” suçundan da günlüğü 50 TL’den 9 bin 150 TL adli para cezasına çarptırılmıştı. Kütahyalı’nın para ve hapis cezası ise ertelenmemişti.