Roboskili anneler Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde

HDP’li vekillerin Diyarbakır’da başlattığı ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ altıncı günü Tahir Elçi için tutuldu. Roboskili anneler de nöbete destek verdi.

HDP’li 10 milletvekilinin Diyarbakır Ekin Ceren Parkı’nda başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti 6’ncı gününde devam ediyor. Nöbet eylemine katılan HDP’li milletvekilleri nöbetin 6. gününde ilk kez üzerinde Vicdan ve Adalet yazan önlükler giyerek çıktı. Gazete Duvar’dan Vecdi Erbay’ın haberine göre; HDP Sözcüsü ve Urfa milletvekili Osman Baydemir, basına yaptığı açıklamada, bugün tutacakları nöbeti, Diyarbakır eski Baro Başkanı Tahir Elçi’ye ithaf ettiklerini söyledi. Baydemir, Tahir Elçi’nin katillerinin ortaya çıkarılmamasını eleştirdi.

Roboskili annelerden destek

Roboskili 10 kadın, Ekin Ceren Parkı’nda nöbet tutan HDP’li milletvekillerine destek ziyaretinde bulundu. Polisin ablukasındaki parkta Vicdan ve Adalet Nöbeti tutan milletvekillerini ziyaret etmek isteyen Roboskili kadınlar polisin engeliyle karşılaştı. HDP’li milletvekillerinin müdahalesiyle polis, sadece 4 kadının parka girişine izin verdi. HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, polisin tutumunu eleştirerek, “Roboski’den buraya kadar gelen kadınları güneşin altında bekletiyorlar. Bu faşizmdir” dedi.