Sendika temsilcileri gözaltında, işçiler öfkeli

İzmir’de bulunan Petkim’de, işveren ve yetkili sendika Petrol-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine, sendika üyesi işçiler 2 gün önce eylem çağrısı yaptı.

İşverenin 3 yıllık sözleşme dayatmasına karşı 2 yıllık sözleşme talebi olan işçiler, direnişlerinin ilk günü iş yavaşlatma ve bakımcıların iş bırakma eylemiyle üretimin durmasını sağlayarak patrona diz kırdırdı, polis geri çekilmek zorunda kaldı. İkinci gün görüşme çağrısı yapmak zorunda kalan işveren, sendikanın yaklaşımını ve işçiden habersiz vardiya değişimlerini kontrol altına almasını fırsat bilerek kapı girişlerinde kart basma zorunluluğunu getirmiş, üretimin normale dönmesi sonucundaysa fabrika önünde bekleyenler için çevik kuvvet polisi çağırıldı. İşçilerin sendikanın tutumunu eleştirmesi üzerine sendika yöneticileri ve temsilcileri direnişin ruhuna uygun bir eylem gerçekleştirerek fabrikaya mal yüklemek için gelen kamyonların önünü kestiler, 4 temsilciye kesilen cezanın kaldırılmasını istediler.

Talep yanıtsız kalınca sendikacılar kamyonun önünden çekilmedi ve polisin saldırısına maruz kaldılar. Aliağa Şube Başkanı dahil tüm yöneticiler ve 2 temsilci hariç tüm temsilciler göz altına alındı. İşçilerin tepkisi ve öfkesi çok büyük, fabrika önünde işçiler aileleriyle bekliyor. Yarın işveren ile sendikanın görüşme yapacağı biliniyor fakat gözaltılar sonrası sözleşmeyi belirleyecek kritik noktanın direnişin seyri olacağı kesin.