Serbest bırakılan Dink Davası sanığı yakalandı

Gazeteci Hrant Dink cinayeti davası sanığı serbest bırakılmış, geçtiğimiz günlerde 15 yıl hapis cezası aldıktan sonra aranmaya başlanmıştı. Sanık Tuncay Uzundal bugün İzmir’de yakalandı. 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink 19 Ocak 2007 tarihinde gazetesi önünde katledildi. Açılan soruşturma kapsamında fail Ogün Samast ve işbirlikçileri Erhan Tuncel, Yasin Hayal ve Tuncay Uzundal yakalandı. Uzundal, 2009 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzeri serbest bırakıldı.

Geçtiğimiz günlerde Dink’in öldürülmesine ilişkin görülen ana davadan zaman aşımının dolması ihtimaliyle dosyaları ayrılan Yasin Hayal, Ogün Samast Erhan Tuncel ve Tuncay Uzundal’ın da arasında bulunduğu 9 sanık hakkında karar verildi. Kararda Erhan Tuncel’e 99,5 yıl, Ogün Samast’a 2,5 yıl, Yasin Hayal’e 7,5 yıl hapis cezası verilmişti. Tuncay Uzundal hakkında ise Dink’in öldürülmesine yardım etmekten dolayı 15 yıl hapis cezasına hükmedildi. Mahkeme, firari olan Uzundal hakkında yakalama kararı da çıkardı.

Bugün İzmir’de gözaltına alınan Tuncay Uzundal’ın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından SEGBİS aracılığıyla hakim karşısına çıktığı öğrenildi. Tuncay Uzundal Hrant Dink’in öldürülmesine yardım ettiği gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi.