SONAR Başkanı: Yüzde 51-52 gibi bir rakamla ‘hayır’ çıkacak

Anket şirketi SONAR’ın başkanlığını yapan Hakan Bayrakçı, 16 Nisan referandumuna 1 hafta kala “kararsızlar da kararını netleştirdiğini ve ‘hayır’ cephesinin önde olduğunu” savundu. SONAR Başkanı Bayrakçı ‘hayır’ın yüzde 51-52 civarında olduğunu belirtiyor.Bayrakçı, şunları söyledi:

 

“Başka lider başkanlığa ikna edemezdi”

“Cumhurbaşkanının meydanlara, televizyonlara çıkması kitleyi muazzam ikna etti. 48-49 az bir rakam değil. Böyle bir Başkanlık yetkilerini başka bir lider istese yüzde 25 bile alamazdı. ‘Evet’in yüzde 48-49 alması bile Erdoğan’ın kişisel başarıdır. Bundan 20 yıl 30 yıl önce başka bir lider bu yetkileri isteseydi, 48-49 gibi rakamlar mümkün değil çıkmazdı.”

“Hayır’ önde”

“Bütün bunlar biraraya gelince ben yüzde 51-52 gibi bir rakamla ‘hayır çıkacağını düşünüyorum. Araştırmalarda, ham sonuçta yani görüşünü belirtmeyenler dışında, görüşünü belirten toplam 85-86’lık bir kitle içinde 1-2 puan farkla ‘evet’ diyenlerin önde çıkmasının, bu referandumluk öne mi yok. Çünkü 14-15 puanlık görüş belirtmeyen kitle çekindiği için konuşmuyor ve bunlarda ‘hayır’ eğilimi daha fazla.

Yorum Yazın