Suriye Ordusu: ABD’nin saldırısı, koalisyonun gerçek hedeflerini göstermiştir

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin ülkenin güneyindeki El Tanf kasabasına saldırı düzenlemesiyle ilgili Suriye Ordusu’ndan ve Rusya’dan saldırıyı kınayan açıklamalar gelirken Pentogan ise saldırıyı savundu.

Sputnik’in haberine göre; Suriye Savunma Bakanlığı, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon uçaklarının “Suriye ordusuna ait bir noktaya” saldırı düzenlediğini kaydetti. Suriye resmi haber ajansı SANA’ya bilgi veren Suriye Savunma Bakanlığı yetkilisi, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin ülkenin güneyindeki El Tanf kasabasına saldırı düzenlemesiyle ilgili açıklama yaptı.

“Koalisyon güçleri askeri noktalarımızdan birini vurdu”

Saldırıyı kınadıklarını belirten yetkili, koalisyon güçlerinin açıkladığı gibi ‘çatışmasız bölgeye giren askeri araçların’ değil, bölgedeki ‘askeri noktalardan birinin’ hedef alındığının altını çizdi.

“Saldırı, koalisyonun gerçek hedeflerini göstermiştir”

Yetkili ayrıca, “ABD öncülüğündeki koalisyonun, El Tanf’daki saldırısının gerekçeleri kesin olarak kabul edilemez ve koalisyonun gerçek hedefini göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Rusya: “Bu, hiçbir çerçeveye sığmayan bir eylem”

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, ABD’nin, Ürdün sınırında Suriye hükümet güçlerine düzenlediği hava saldırısının “kabul edilemez” olduğunu söyledi. “Bu, hiçbir çerçeveye sığmayan bir eylem” diyen Gatilov şunları söyledi: Suriye’de gerilimin artmasına neden olan her askeri eylem, şüphesiz, Astana ya da Cenevre’deki siyasal süreçleri etkiliyor. Özellikle de Suriye ordusuna karşı düzenlenen eylemler.

Pentagon: “Bize karşı saldırgan adımlar atılırsa kendimizi koruyacağız”

ABD Savunma Bakanı James Mattis, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye’yi vurmasını değerlendirdi.

Suriye ordusuna yönelik hava saldırısının “ABD’nin Suriye’deki rolünü arttırdığı anlamına gelmediğini” kaydeden Mattis, sözlerini “Ama kendi güçlerimizi koruyacağız. Ve bu ABD güçlerinden fazlası için oluşturulan bir koalisyon hamlesi. Bize karşı saldırgan adımlar atılırsa kendimizi koruyacağız” diye sürdürdü.