Tahsin Usta’nın ‘Hayır’ yazısının hikayesi

İnşaatta çalışırken tuğla ile ‘hayır’ yazarak sosyal medyanın gündemine oturan inşaat işçisi Tahsin Durmuş, “Böyle insanlara ülke teslim edilir mi?” diye sordu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in fotoğrafı montajlayarak HAYIR yazısını ‘Evet’e çevirmesini Evrensel gazetesinden Gökhan Durmuş’a yorumlayan işçi Durmuş, ” “Baksanıza bu kadar masum bir şeyin bile üstünde oynama yapıyorlar. Böyle insanlara ülke teslim edilir mi?” dedi.

İşte Tahsin Usta’nın ‘HAYIR’ yazısının hikayesi;

İnşaatta tuğla örüyorduk. Dedim şuraya bir ‘hayır’ yazayım.”, “Sonra baktım güzel oldu. Bir iki resim çektirdim. Facebook’a koydum, fikrimi herkes görsün diye. Arkadaşlar ‘Koyma başın belaya girer’ dedi. Ben de “Hayır diyen niye terörist ilan ediliyor? Bu mu demokrasi? Niye belaya girsin?” dedim. Sonuçta ortada bir referandum var. Bir taraf ‘hayır’ bir taraf ‘evet’ diyecek. Herkes düşüncesini rahatça anlatabilmeli. İşte böyle kaygı ve korkuların ortadan kalkması için ‘hayır’ demek gerekiyor.

Fotoğrafının değiştirilip ‘evet’e malzeme yapılmasına tepki gösteren Tahsin Usta, bu konuyla ilgili de şunları söyledi:

“Baksanıza bu kadar masum bir şeyin bile üstünde oynama yapıyorlar. Böyle insanlara ülke teslim edilir mi? Arkadaş ‘Ben oyumu verdim, gidiyorum’ diye bir şey yok. Herkes oyuna, sandığına sahip çıksın. Her türlü hile yapabilir bu zihniyet. Sonuçta bir fotoğrafla bile oynayan bir zihniyet var ortada.

Neden ‘Hayır’?

Tahsin Usta, referandumda ‘hayır’ oyu vermesinin gerekçelerini de sıralıyor:

‘Hayır’ demek için o kadar çok sebep var ki hangisini sayayım. En basitinden koskoca bir ülkeyi niye bir kişiye emanet edelim? Mesele Tayyip Erdoğan meselesi değil. Ben olsam kendime de teslim etmem. Ülkenin kime teslim edileceğinin bir önemi yok. Mesele bir kişi olması. Adam evde eşine kızıp ülkenin menfaatine olmayan kararlar alabilir. Eşine kızıp ‘Asgari ücreti düşürüyorum’ derse kim ne diyebilecek? ‘Türkiye’deki bütün inşaatlardaki çalışmayı durduruyorum’ derse bir şey diyebilecek miyiz? Mesela Gökhan (Evrensel muhabiri), adam ‘Tokat’a girmenizi yasaklıyorum’ derse ne yapacağız? Herkesin bunları düşünmesi gerekiyor. Ben bunlar yüzünden ‘hayır’ diyorum.

Yorum Yazın