TBB’de olağanüstü kurul için 5 baro daha çağrı yapmalı

Türkiye Barolar Birliği’nin 52 baronun katılmadığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki açılış törenine katılması üzerine tartışmalar sürüyor. Beş baro, TBB’ye olağanüstü kurul çağrısı yaptı. Toplamda on baronun çağrısı ile yapılabilen olağanüstü kurul için beş baronun daha çağrı yapması bekleniyor.

2019-2020 Adli Yılı açılışının Cumhurbaşkanlığında yapılmasını boykot eden 52 barodan 5’i “yargı bağımsızlığının kalmadığını” belirterek açılışa katılan Türkiye Barolar Birliği’ni (TBB) Olağanüstü Genel Kurula çağırdı. Metin Fevzioğlu’nun Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan törene katılması ve törende yaptığı konuşma sonrasında harekete ilk geçen İstanbul Barosu oldu. İstanbul Barosu TBB Delegeleri, 4 Eylül’de yaptıkları toplantı ile olağanüstü genel kurul çağrısını onayladı.

Ankara Barosu da, olağanüstü genel kurul toplantısı yapılması için çağrı yaptı. Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, “yargı bağımsızlığı” vurgusu yaptı.

Türkiye Barolar Birliği’nin olağanüstü genel kurula gidebilmesi için en az 10 baro yönetiminin karar alarak çağrıda bulunması gerekiyor. İstanbul, Ankara, Antalya, Adana ve İzmir ile TBB’yi olağanüstü genel kurula çağıran baro sayısı 5’e yükseldi.