TBMM 15 Temmuz Oturumu’nda neler yaşandı? #CanlıBlog

“Ne istediler de vermedik?” tartışması

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 15 Temmuz Oturumunda CHP adına konuşma yapan Engin Özkoç’un, Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ne istediler de vermedik?” sözünü hatırlatmasından sonra AKP’li vekiller masalara vurarak yuhalamaya başladı. Özkoç’un konuşmasına devam etmesinin ardından söz alan AKP milletvekili Naci Bostancı “Bu söz Marmaris’te Cumhurbaşkanını hedef alanların paraleline düşüyor.” dedi. Peki neydi bu söz?

Oturumda neler yaşandı?

TBMM 15 Temmuz Oturumu’nda CHP grup başkanvekili Engin Özkoç, Erdoğan’ın “Cemaat üyeleri şimdiye kadar bizden ne talep ettiler de yapmadık” sözünü hatırlatınca AKP milletvekilleri “Ayıp ayıp” diyerek masalara vurmaya başladı.

Engin Özkoç: “Çocuklarıyla birlikte Pensilvanya’ya gidenler yargıdan tertemiz çıkarken, sendikasıyla bankasıyla yolu kesişmiş olan insanlar sırf bu yüzden işten atılıyordu.”

Engin Özkoç: “Onlarca ağırlaştırılmış müebbet, binlerce hapis cezası alan kişi var, onbinlerce insan işten çıkartıldı. Bu kişilerin içinde asker, polis, öğretmen, işsiz var fakat bir tek siyasi yok.”

Engin Özkoç: “15 Temmuz kendi halkına kurşun sıkan ‘FETÖ’yü de ona yol verenleri de asla unutturmayacaktır.”

Engin Özkoç’un bu konuşmasından sonra AKP milletvekilleri yuhalayarak sıraları vurmaya devam etti.

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı Engin Özkoç’un konuşmasına karşılık söz alarak “15 Temmuz’da Marmaris’te Cumhurbaşkanını hedef almışlardı. Sizin konuşmanız Marmaris’e paralel düşüyor.” dedi.

15 Temmuz’da yapılan TBMM özel oturumunda HDP adına yapılacak konuşma öncesinde CNNTürk yayını kesilerek AKP eski milletvekili Nevde Ünüvar’ın hazırladığı kitabın reklamı yapılmaya başlandı.

HDP grup başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç: 20 Temmuz 2016’da etkileri onlarca yıl hissedilecek OHAL ilanı da 4 Kasım’da eş genel başkanlarımızın da aralarında bulunduğu 15 vekilimizin siyasi bir operasyonla tutuklanması da demokratik siyaseti tasfiye etme girişimidir.

Hakkı Saruhan Oluç: İktidar ülkeyi iki yıl OHAL ve KHK rejimi ile yönetmiştir. Onbinlerce insan hüküm olmaksızın işlerinden, barış isteyenler üniversitelerden KHK’lerle ihraç edilmiş, bir çok televizyon ve radyo kanalı kapatılmış, gazeteciler tutuklanmıştır.

Sırasıyla AKP, CHP’nin konuşmasının ardından televizyonlarda önce HDP’nin konuşması sırasında kesilen canlı yayına MHP adına konuşma yapılırken devam edildi, İyi Parti’nin konuşma yapacağı sırada yayın yine kesildi.

HDP ve İyi Parti’nin konuşmaları sırasında yayını kesen CNNTürk’te konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya önce “Birlik beraberlik konuşmaları yapmalıyız” dedi, sonra “Kılıçdaroğlu 15 Temmuz’da kahvesini içerek darbeyi izledi” dedi.

TİP genel başkanı, İstanbul milletvekili Erkan Baş, Meclis’te grubu bulunmayan partilere yönelik 3 dakikalık konuşma sınırıyla yapılan ayrımcılığı eleştirerek söze başladı.

Erkan Baş: “Bu örgütü besleyen, büyüten, arkasında duran ABD emperyalizmidir. Trump’la el sıkışarak Fetullah Gülen’le mücadele edilmez. 50 yıldır varolduğunu bildiğimiz bu örgüt; sizin iktidarınızda büyümüş, ne istedilerse verilmiştir.”

Erkan Baş: Bir daha bunların yaşanmasını istemiyorsak emperyalizmin adı konulmalı, siyaset emekçilerin faaliyeti haline getirmeli, laiklik güçlendirmeli, hukuk iktidarın sopası değil adaletin simgesi haline getirilmelidir.

Saadet Partisi adına konuşma yapan Cihangir İslam “hukuki işlemlerin hukuk çerçevesinde yürütülmesi gerektiğine” vurgu yaptı. Oturumun başında TBMM başkanı Mustafa Şentop ise “Hukuk içinde kalmalıyız fakat bu örgütün her kisveye giren yapısını unutmamalıyız” demişti.

BBP genel başkanı Mustafa Destici “milli birlik ve beraberliğin” kapsamını genişletti: “Yalnız 15 Temmuz’da değil, S-400’lere karşı Batı’dan ve ABD’den yükselen sese de karşı birlik olmalıyız.”