‘Toplumsal annelik’ normuna uymayan Gylisa: Kızım iyi olduğuma güveniyor 

Birleşik Krallık’ta yaşayan blogger ve bir çocuk sahibi Gylisa Jayne’ye sosyal medya üzerinden ‘anne gibi görünmediği’ hakkında yorumlar geldi. Bunun üzerine Jayne, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gelen yoruma şöyle cevap verdi:

“Bir ‘anne’ belli bir standarda göre yaşamak zorundadır ve bu yalnızca çocuğunla ilgilenmek değildir. Anneler, üstlendikleri rolün hakkını vermek için her alanda kendilerini feda etmeleri kastedilir. Anneler pahalı çantalar almamalılar, alışverişe çıkmamalılar veya her birkaç haftada bir manikür yaptırmalılar. Annelerin dövmesi, renkli saçları veya piercingleri olmamalı. Annelerin umursamazca, sorumsuzca veya tamamen eğlence ile dolu bir geçmişi olmamalı. Anneler çocuk doğurmadan evvel birbirinden güzel deneyimler yaşamış olmamalı. Bir çocuğu yetiştirmek için kendi kimliklerini unutmalılar. Önceden hayata dair bir deneyimimiz olmamış ise, çocuklarımızı nasıl yetiştirebiliriz? İnişli çıkışlı bir geçmiş yaşamadan, nasıl aynı zamanları yaşayan yepyeni bir ruha rehberlik edebilirim?”


“Annelik yalnızca belli bir kalıpta görüneceğin ve davranacağın bir çeşit özel kulüp değildir. Annelik çeşitli hikayeleri ve hayatları olan bir sürü kadınla doludur. Her türden, her soydan ve her çeşit geçmişten kadınların olduğu bir grup. Küfreden, küfretmeyen, gerçek olan veya başkalarının ne düşündüğüne zerre kadar önem vermeyen kadınlar. Başkalarının olmam gerektiğini düşündüğü anne kalıbına uymuyor olabilirim, ama kızım bu konuda iyi olduğuma güveniyor.”