Tutuklu öğrenci Alçay Çelik için mektup çağrısı

4 Mayıs’ta sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklanan Alçay Çelik için Hayırdan Sonra inisiyatifi dayanışma çağrısı yaptı.

Hayırdan Sonra tarafından yapılan çağrıda ‘Alçay’a destek olmak için 16 Mayıs Salı günü her yerden mektup yolluyoruz’ denildi.

Alçay Çelik’in mektup adresi ise şöyle; Şakran kapalı kadın cezaevi, A blok 3. koğuş Aliağa/İzmir

Hayırdan Sonra tarafından Alçay Çelik için yapılan açıklamanın tamamı ise şu şekilde:

#ALÇAYAÖZGÜRLÜK 

Başka Yolu Yok!

Felsefe son sınıf öğrencisi Alçay. 

Nice emeklerle üniversite kazanan bir kadın. Felsefeyle, sanatla, bilimle uğraşan bir kadın. Üniversite içerisinde akademik-demokratik mücadele yürüten, özgür bir toplum için üniversite dışında da mücadeleden bir an olsun geri durmayan bir kadın.

O’nu birgün Cerrattepe direnişinde, birgün 8 Mart yürüyüşünde, birgün çocuklara dayanışma amaçlı ders verirken, birgün KHK’larla atılan hocalarına sahip çıkarken görebilirsiniz. En son İzmir’de ‘Uzaklaşamıyoruz’ direnişinde görmüş olabilirsiniz O’nu.

Metin Lokumcu’nun hemşerisi Alçay. Hopa’lı bir kadın. Hocasından öğrendiği gibi haksızlığa ve zulme karşı her zaman itiraz eden bir kadın, Alçay.

Alçay’ın 1 Mayıs sabahı evi basıldı, gözaltına alındı. 4 Mayıs günü hakim karşısına çıktı. Hakim, “sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle tutuklanmasına” karar verdi. Kararı sırıtarak “bu seferde tutuklansın” diyerek söyledi.

Bu sözler ülkedeki ‘adalet’ kavramını özetliyor. Keyfiyet, hadsizlik, yetersizlik, saçmalık…

Alçay, tutuklandı. Tek de değil, ülkemizde yüzlerce tutuklu öğrenci var. Ve biz hepsi için mücadele edeceğiz. Aklımızla, duygularımızla dalga geçilmesine göz yummayacağız. 

Alçay özgür kalacak!

Tutuklu öğrenciler özgür kalacak!

Başka yolu yok.