Valilik açıklaması: Vedat Ekinci’nin ölümüne “seken kurşun” sebep olmuş

Hakkari Valiliği dün Hakkari Derecik’te  askerlerin açtığı ateş sonucu ölen 14 yaşındaki Vedat Ekinci’nin seken kurşun nedeniyle öldüğünü iddia etti.

Hakkari Valiliği, 14 yaşındaki Vedat Ekinci’nin ölümünün askerlerin ateş etmesi sonucu olduğunu kabul etti, ancak helikopterden ateş açılmasına bir açıklama getirmedi. Valilik, uyarı ateşi açıldığını Ekinci’nin bölgenin coğrafi koşulları nedeniyle seken kurşunun isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiğini iddia etti.

Hakkari Valiliği’nin olayın üzerini kapatmak amacıyla yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

01.08.2019 günü Kuzey Irak sınırından İlimiz Derecik İlçesi sınırına 2 kilometre mesafede sınırlarımız dışında ülkemiz sınırına terör örgütü tarafından yoğun olarak kullanılan bölgeye kaçak yollarla girmeye çalışan şahıslara sınır birliklerimiz tarafından dur ihtarında bulunulmuştur. Ancak dur ihtarına uymayarak sınırımıza doğru Kuzey Irak tarafından ilerleyen şahıslara angajman kuralları gereği uyarı ateşi yapılmıştır. Bölgenin engebeli ve kayalık olması sebebiyle seken mermi çekirdeği 1 vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet vermiştir. Yaralı vatandaşımız olay yerinde bulanan Hudut Birliklerimize ait araçlar ile Derecik Sahra Hastanesine kaldırılmış, yapılan tüm müdahalelere rağmen maalesef hayatını kaybetmiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

İHD’den Valilik açıklamasına tepki

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ise valiliğin açıklamasını eleştirdi. Konuya ilişkin soruşturma açılmasını talep eden İHD şu açıklamada bulundu: “Hakkari’de gerçekleşen olayda, ivedi olarak bir soruşturma başlatılması gerekirken, valilik tarafından yapılan açıklamanın, olayın faili kolluk görevlilerini aklamaya yönelik bir çaba olarak gördüğümüzü ifade etmek isteriz. Yaşama hakkının kutsallığına inanan insan hakları savunucuları olarak bizler, yargı organları tarafından bu olaya ilişkin ivedi bir şekilde soruşturma başlatılmasını talep ediyoruz.”