Van’da tiyatroya engel: Kültür merkezi KHK ile kapatıldı, tiyatroya salon verilmiyor

Van’da kayyum tarafından kapatılan Nûda Kültür Merkezi, kanun hükmünde kararname ile kapatılan Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) ve Feqiyê Teyran Kültür Merkezinin tiyatrocuları bir araya gelerek bağımsız bir tiyatro kurdular. Oyunları için yer istediklerinde ise gazete yolculuğun haberine göre  “Oyun hakkında soruşturma var”, “Salon dilekçe geç verildi” gibi nedenler ile yer verilmemiş.

Dihaber’e konuşan oyunun yönetmeni ve Oyuncusu Ergül Kutlan, Devlet Tiyatrosu yönetiminin iddia ettiği gibi oyun hakkında herhangi bir soruşturma olmadığını dile getirerek, valilikten gerekli izinleri aldıklarını söyledi

Tüm izinlerin alındığını ve biletlerin satılıp, afişlerin dağıtıldığını belirten Kutlan, “300’ün üzerinde bilet sattık ve gerekli tüm hazırlıkları yaptık. Ardından tiyatro oyunu ile ilgili bir ‘Soruşturma var’ dediler. Fakat emniyetle ve valilikle görüştük böyle bir şey yok dediler. Bu sefer ‘Kültür Bakanlığı sorun çıkartmış’ dediler, onları da aradık onlar da ‘Herhangi bir sorun yok’ dediler ve tamamen salonun verilip verilmeyeceği Van Devlet Tiyatrosu yönetiminin inisiyatifindedir dediler” bilgisini paylaştı.