YAŞ kararları açıklandı: Yeni Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler kimdir?

Çankaya Köşkü’nde yapılan ve 4 saat süren Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında 3 kuvvet komutanı değişti.  

Çankaya Köşkü’nde Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı 4 saat sürdü. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na da Adnan Özbal getirildi. 30 Ağustos 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak kararlara göre 6 general/amiral bir üst rütbeye, 61 albay ise general/amiralliğe terfi etti. 8 generalin görev süreleri bir yıl, 168 albayın görev süreleri ise 2 yıl süreyle uzatıldı.

Yeni Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler Kimdir?

YAŞ kararıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanan Yaşar Güler, 3 yıl önce yayınlanan bir ses kaydıyla gündeme gelmişti. Güler, ses kaydında Suriye’deki cihatçıların silahlandırılmasını istediğini belirtmişti.

Genelkurmay 2. Başkanı olduğu dönemde internet üzerinden yayınlanan ses kaydında Süleyman Şah operasyonu adı altında Suriye’ye yönelik askeri müdahale konuşulurken, Güler’in “İvedi olarak Hakan Beyin desteklenip silah ve mühimmatı muhaliflere ulaştırmasını sağlamamız lazım” ifadelerini kullanması dikkat çekmişti. Güler, aynı ses kaydında, cihatçıların silahlandırılmasına ilişkin ayrıntılar da vererek “1000 kişilik bir ordu kuruyoruz diyelim orada. Biz bunun asgari 6 aylık mühimmatını burada depolamadan bu adamları oradaki muharebeye sokarsak iki ay sonra bu adamlar bize döner.” ifadelerini kullanmıştı.

Güler, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında emir subayı Mehmet Akkurt tarafından derdest edilip, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları ile birlikte Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığına götürülmüştü.