Yeni Zelanda Erdoğan’a tepkili

Yeni Zelanda yönetimi AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçim mitinglerinde 50 kişinin hayatını kaybettiği katliamın görüntülerini izletmesine “Yeni Zelanda halkının güvenliğini tehlike atıyor” sözleriyle tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart Yerel Seçimleri kapsamında düzenlediği mitingte Yeni Zelanda’da gerçekleşen ve 50 kişinin öldüğü katliamın görüntülerini izletti. Yeni Zelanda yönetimi katliam görüntülerinin hızla silinmesi uyarısında bulunmuştu. Yeni Zelanda yönetiminden katliam görüntülerinin izletilmesine tepki geldi.

Kabine toplantısında konuşan Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters, bu durumun ülke dışındaki Yeni Zelandalıları tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu ve şunları söyledi: “Bu ülkeyi yanlış yorumlayan bu tür her şey -şüphelinin Yeni Zelanda vatandaşı olmadığı da düşünüldüğünde- Yeni Zelanda halkının geleceğini, güvenliğini ve yurt dışındaki insanlarımızı tehlikeye atıyor ve tamamen haksız bir durum” dedi.

Çavuşoğlu ile görüşmede gündeme geldi

Christchurch kentinde 50 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Yeni Zelanda’ya ziyarette bulundu. Winston Peters, Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede de Erdoğan’ın katliam görüntülerini izletmesini gündeme getirdi.

Görüntülerin seçim kampanyasında kullanılmasını yanlış olduğunu Çavuşoğlu’na ilettiğini belirten Peters, “Diğer herhangi bir ülkenin, hatta Türkiye’nin, Yeni Zelanda’yı yanlış yorumlamaması konusunda uzun bir diyalog gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.