‘Yeşilin kalbi burada atacak’ projesinden ağaç katliamı çıktı

Tüm Türkiye Kaz Dağları’ndaki ağaç katliamını konuşurken bir ağaç katliamı haberi de İstanbul Çekmeköy’den geldi.

Kuzey Marmara otoyolu projesi kapsamında yapılan ağaç katliamları otoyol projesi bitmesine rağmen devam ediyor. Çekmeköy kışlasına bağlı olan ormanlık alanlar otoyol yapımı için askeriyeden alınıp otoyol inşaatına bırakılmıştı. Bu süre zarfında büyük ağaç katliamları yaşanan bölgede inşaattan sonra sahipsiz kalan ağaçlık alanlar oluştu. Bu alanlardan bir tanesi de Çekmeköy’e bağlı Çamlık Mahallesinde bulunuyor. Çekmeköy belediyesi, çamlık mahallesinde kalan bu alan için yeni projesini duyurdu: Yeşilin kalbi burada atacak!

Yeşilin kalbi burada atacak projesiyle göz boyamaya devam edilirken bir grup vatandaşın bölgeye girmesi sonucunda işin aslı ortaya çıktı. Bölgeye yeşil alan kazandırma amacıyla yapıldığı iddia edilen projenin altında büyük bir ağaç katliamı olduğu gözler önünde serildi. Ayrıca bu katliam sırasında Çamlık mahallesi-Çamlık Sokak üzerinde yer alan ve bu alana çıkan yolların saatlerce kapatıldığı da öğrenildi.

Kuzey Marmara katliamından sonra yeni hedefler yavaş yavaş belli olmaya başladı. Yol inşaatında bölünen ormanlar önce ağaçlık bölgeler olarak parçalanıyorlar. Daha sonra da burada kalan ağaçlar kesiliyor.

Yine geçtiğimiz günlerde Çekmeköy Kışlası’nın yan tarafında kalan ormanlık arazinin kışladan alınıp TOKİ’ye verildiği ortaya çıkmıştı. 187 dönümlük arazi üzeride henüz çalışmalar başlamadı. Ancak TOKİ bölgede inşaatın başlayacağını bildiren tabelasını koydu.

İşte o fotoğraflar: