Yıldız Savunması: Hayır, Yıldız külliye olmayacak!

Cumhurbaşkanı’nın Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş kampüsünü “cumhurbaşkanlığı ofisi” gerekçesiyle boşaltmasına karşı YTÜ Savunması, ‘bir araya gelmeye ve kampüsün kaderi için mücadele etmeye’ çağırdı.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) bileşenleri tarafından oluşturulan Yıldız Savunması, bugün yaptığı açıklamada “kampüsümüze yönelik saldırıya karşı oluşturacağımız yol haritasını belirlemek ve yeni dönemde savunma içerisindeki iş bölümünü yapmak için tüm öğrenci arkadaşlarımızı 16 Mayıs Salı günü saat 16:00’da Yıldız Kampüsü Orta Bahçe’de yapacağımız toplantıya çağırıyoruz. ” diyerek mücadele çağrısında bulundu.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Hayır! Yıldız Külliye Olmayacak:
Geçtiğimiz yıllardan itibaren Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitemizin Yıldız Kampüsü’nü de kapsayan alan için yeni bir “saray-külliye” istediğine yönelik arzularını dile getiriyordu. Bu konuya dair ilk somut adım, 2 sene önce İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin Yıldız Kampüsü’nden Davutpaşa Kampüsü’ne taşınmasıyla atıldı.

O dönemde taşınmaya yönelik kullanılan bahane İİBF binasına restorasyon ve güçlendirme yapılacağıydı. Bunun bahane olduğu aradan geçen neredeyse 2 yıla rağmen İİBF’nin Davutpaşa Kampüsü’nde eğitime devam ediyor olması ile anlaşılıyor.

Şimdiyse yine benzeri bahaneler ile Mimarlık Fakültesi başta olmak üzere fakülte ve idari binaların taşınmasına yönelik bir hamle ile karşı karşıyayız.

Her şeyden önce bir üniversitenin kimliği ve gelenekleri o üniversitenin eğitim yapısını da belirler. Yıldız Teknik Üniversitesi 1911 yılında bu kampüste kurulmuş ve kurulduğu günden itibarende binlerce mühendis-mimar yetiştirmiştir. Üniversitemiz bugün bir saygınlığa ve kimliğe sahipse tarihiyle kurduğu bağdan kaynaklanmaktadır. 

Burada yok edilmek istenen 1911 yılında ortaya çıkan bilimsel eğitim anlayışıdır. Tıpkı topçu kışlası inatlaşması gibi bugün Yıldız Kampüsü’ne yönelik ısrar da tamamen siyasidir. Bu siyasi hamlenin ise kabul edilmesi beklenemez.

Kampüsümüzün siyasi inatlaşmaların malzemesi olmasına müsade etmeyeceğiz. Ne Rektörlük ne de Cumhurbaşkanlığı, tarihiyle ve yapısıyla bir üniversiteyi ortaya çıkartan Yıldız Kampüsü’müzün geleceğine yönelik tek başına söz sahibidir. Buraya yönelik verilecek karar Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu, öğrencisi ve akademisyeninin inisiyatifindedir. 

Bu kapsamda kampüsümüze yönelik saldırıya karşı oluşturacağımız yol haritasını belirlemek ve yeni dönemde savunma içerisindeki iş bölümünü yapmak için tüm öğrenci arkadaşlarımızı 16 Mayıs Salı günü saat 16:00’da Yıldız Kampüsü Orta Bahçe’de yapacağımız toplantıya çağırıyoruz. 

Kampüsümüzün kaderini biz belirleyeceğiz!
YILDIZ SAVUNMASI