Yurt Gazetesi’nde 6 gazeteci ayrılmak zorunda kaldıklarını açıkladı

Yurt Gazetesi çalışanı 6 gazeteci maaşlarının ödenmemesi ve diğer çalışma koşulları nedeniyle gazeteden ayrıldıklarını duyurdu

Yurt Gazetesi Editörü ve Emek Muhabiri Tolga Kaan Ateşli’nin dün sosyal medyada yayınladığı açıklamada maaşların eksik ve düzensiz yatması, esnek-izinsiz çalışma, ücretsiz mesailer gibi nedenlerle gazeteden ayrılmak zorunda kaldıklarını açıkladı.

Ateşli’nin sosyal medyada yayınladığı açıklamada,

11 Ekim 2019 tarihi itibariyle metnin sonunda imzaları bulunan ToIga Kaan Ateşli, Ökkeş Taşkın, Cengiz Karagöz, Neslişah Bozkurt, Umut Taştan ve Buse Çelebi’ninYurt Gazetesi emekçileri olarak işimizden ayrılmak zorunda kaldığımızı tüm ilerici basın camiasına ve basın emekçisi meslektaşlarımıza ilan ediyoruz” denilen açıklamada Ateşli, ayrılmalarının gerekçesi olarak, uzun zamandır yaşanan eksik maaş, esnek ve ücretsiz mesailer, izinsiz çalışma gibi nedenler sıralandı.

Editörler, bu koşulların çalışanları gündelik yaşamlarını planlayamayacak ve ihtiyaçlarını karşılayamayacak hale getirdiğini anlattı.

Açıklamaya göre 3 Ekim’de çalışanlar ve yönetim ekonomik sorunlar gündemiyle toplantı yapmış, 10 Ekim’de adım atılacağına dair sonuç çıkmıştı. Ancak herhangi bir adım atılmadığını belirten editörler gazeteden ayrılmak zorunda kaldıklarını duyurdu.