Zarrab, ilk kez çapraz sorguda: 2013’te başkaları için hayat kadını ayarladım, gardiyana 45 bin dolar rüşvet verdim

ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu deldiği iddiasıyla tutuklanan ve ilerleyen süreçte tanık statüsüne geçen Türkiye ve İran vatandaşı iş adamı Reza Zarrab, eski Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tek sanık olarak yargılandığı davanın altıncı duruşmasında Hakan Atilla’nın avukatı Cathy Fleming tarafından çapraz sorguya alındı.

Zarrab, avukat Fleming‘in sorularına verdiği yanıtta, ABD savcılığına ilk kez Ağustos 2016’da yani Mehmet Hakan Atilla’nın tutuklanmasından önce işbirliği yapmayı teklif ettiğini aktardı.

T24’ün haberine göre; Zarrab’ın teklifine rağmen işbirliği anlaşmasının yapılmasının ciddi olarak gündeme gelmesi Ağustos 2017’yi buldu. Bu tarihten sonra Zarrab ile 12 kez görüşen FBI yetkililerinin görüşmelerde edindikleri bilgilerin davada kullanılabileceğine kanaat getirmelerinin ardından Zarrab’ın itirafçılık teklifi kabul edildi. Ekim 2017’de Zarrab itirafçılık belgesini imzaladı. Zarrab, itirafçı olmasının ardından neredeyse her gün FBI yetkileri ile bir araya geldiğini ifade etti.

Avukat Fleming çapraz sorgu esnasında, Zarrab’ın işlediğini kabul ettiği suçlara dair de sorular yöneltti. “2013 yılında başkaları için hayat kadını ayarladıını” ifade eden Zarrab cezaevinde gardianlara rüşvet vermesi konusunda da itiraflarda bulundu. Buna göre, Zarrab cezaevindeyken marihuana içerken yakalandı. Ayrıca bir gardianın telefonundan, kızı ve avukatlarıyla görüştü. Zarrab gardianların kendisine ilaç ve alkol de verdiğini belirtti. Cezaevinde gardinalara 45 bin dolar rüşvet verdiğini söyleyen Zarrab, ödemeyi Türk avukatı aracılığıyla yaptığını ifade etti.

Zarrab Mehmet Hakan Atilla’nın ‘çarka çomak sokan biri’ olduğunu söyleyerek Süleyman Aslan’ı uyardığını söyledi. Zarrab, Hakan Atilla ile birbirlerini sevmediklerini ve ona rüşvet vermediğini de belirterek, savcılık makamı ile “hükümde hoşgörü” karşılığı anlaşma yaptığını açıkladı. Atilla’nın avukatları Zarrab’ın çapraz sorgusunda, cezaevinde yaptığı bir telefon konuşmasına da değindi. Zarrab söz konusu konuşmada, “ABD’de cezanı hafifletmek için işlemediğin suçları bile üstlenmen gerekir” dediğini doğruladı.

Zarrab ayrıca, itirafçılık belgesinde işlediğini kabul ettiği suçlamalardan 100-150 milyon dolar civarında bir para kazandığını söyledi.