Zarrab’tan Gülen yanıtı: Siyasi bir grup mu, dini grup mu, terör örgütü mü olduğunu bilmiyorum

Eski Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın, ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu deldiği iddiasıyla tek sanık olarak yargılandığı davada tanık statüsüne geçen Reza Zarrab, Hakan Atilla’nın avukatı Cathy Fleming tarafından gerçekleştirilen çapraz sorgusunun üçüncü gününde ifade vermeye devam ediyor.

Birgün’ün haberine göre; ABD’de Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tutuklu olarak yargılandığı ve Rıza Sarraf’ın itirafçı olduğu davada yedinci oturuma gelindi.

New York’ta görülen davanın 6. duruşmasında sanık Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı Sarraf’ı çapraz sorguya almıştı. Sarraf, Mehmet Hakan Atilla’nın ‘çarka çomak sokan biri’ olduğunu söyleyerek Süleyman Aslan’ı uyardığını söylemiş, Hakan Atilla’ya hiçbir zaman rüşvet vermediğini iddia etmişti.

New York’taki davanın konusu ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama.

Mahkemede ilk kez Türkiye siyaseti de gündeme geldi ve Sarraf’a Gülen cemaati soruldu. Sarraf, “Gülen cemaatini hiç duydunuz mu?” sorusuna Evet yanıtını verdi. Avukat Fleming, Türkiye’deki farklı kesimleri ve siyasi grupları sorunca Sarraf politika analisti olmadığını söyledi. Sarraf Gülen cemaati için “Farklı gruplar onlar için farklı isimler kullanıyor. Bu nedenle, onlar siyasi bir grup mu, dini bir grup mu, yoksa terör örgütü mü bilmiyorum” dedi.